do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

Japonská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.



Časová osa mise Hayabusa2

Mise vesmírné sondy Hayabusa2 by měla od startu rakety po návrat vzorků na Zemi trvat 6 let, z nichž rok a půl sonda stráví u planetky Ryugu.
  • Start mise: 3. prosince 2014
  • Gravitační asistence Země: 3. prosince 2015
  • Vstup na oběžnou dráhu Ryugu (20 km nad povrchem): 27. června 2018
  • Oběžná dráha 5 km nad povrchem: červenec 2018
  • Oběžná dráha 1 km nad povrchem: srpen 2018
  • Vypouštění prvních modulů: září - říjen 2018
  • Skyrtí planetky za Sluncem: listopad - prosinec 2018
  • Odlet zpátky k Zemi: prosinec 2019
  • Přílet k Zemi: prosinec 2020

Vědecké cíle mise Hayabusa2

Hlavním úkolem mise Hayabusa2 je přivézt na Zemi vzorky hornin z planetky Ryugu. Mateřská sonda nejprve vypustí malý explozivní projektil, který vytvoří na povrchu planetky kráter, čímž odkryje horniny pod povrchem. Tento kráter bude následně pozorován sondou z oběžné dráhy do doby jejího odletu na konci příštího roku. Materiál vynesený explozí do okolí planetky bude posbírán speciálním zařízením sondy, zakonzervován a dopraven na Zemi. Mise má však i další cíle, zejména přistání na povrchu prostřednictvím čtveřice malých mobilních modulů. Všechny 4 moduly mohou měnit svou polohu na povrchu planetky pomocí poskakování z místa na místo. Kromě toho bude také mateřská sonda Hayabusa2 z oběžné dráhy mapovat povrch planetky a zkoumat její složení. MASCOT MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) je německo-francouzský přistávací modul, který s sebou nese infračervený spektrometr, magnetometr, radiometr a kameru. Jde o krabici o rozměrech 30x28x20 cm, která váží asi 10 kilogramů a její vypuštění je plánováno na říjen tohoto roku. MASCOT posbírá a zanalyzuje vzorky na dvou místech na povrchu Ryugu. MINERVA-II-1A, MINERVA-II-1B Dalšími mobilními jednotkami mise Hayabusa2 jsou dva malé moduly Minerva-II-1 vyvinuté japonskou vesmírnou agenturou, které váží zhruba kilogram. Jsou vybaveny solárními panely, několika kamerami a teploměrem. MINERVA-II-2 Posledním mobilním modulem mise je rover MINERVA-II-2, který vyvinulo konsorcium univerzit. Kromě kamer je tento kilogramový instrument vybaven optickými a ultrafialovými LED diodami, které mají pomoci při detekci polétavého prachu.

Planetka Ryugu

(nebo také 162173, (162173) Ryugu, 1999 JU3) Planetka Ryugu obíhá Slunce ve zhruba stejné vzdálenosti jako Země, patří tedy mezi objekty NEO (Near Earth Objects). Patří zároveň do apollonovy skupiny planetek, které oběžnou dráhu Země protínají, srážka s naší planetou však nehrozí. Složením je planetka kombinací spektrálních typů planetek C a G, obsahuje tedy množství uhlíku a také fylosilikáty. Vědci chtějí Ryugu prozkoumat, aby se dozvěděli více o tomto typu těles, jejich evoluci a úloze při formování sluneční soustavy před miliardami let.
  • Maximální přiblížení Slunci: 0,96 AU
  • Maximální vzdálení od Slunce: 1,19 AU
  • Průměr: 900 metrů
  • Doba oběhu kolem vlastní osy: 7,6 hodin
Planetka Ryugu, rotace
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit