Bouře na Marsu už zasáhla i rover Curiosity, obepíná teď celou planetu
21. 06. 2018
V posledních týdnech je na Marsu bouřlivé počasí, objevila se masivní písečná bouře, která vynesla do atmosféry planety množství prachu, který se nyní šíří celou planetou. Globální bouře už obepíná celou planetu a kromě malého roveru Opportunity taky zasáhla i větší a novější Curiosity.
Rover Opportunity získává svou energii přes solární panely a musel už kvůli nedostatku slunečního svitu přerušit své vědecké operace. Rover Curiosity, který je poháněný nukleární energií, bouře nijak významně nezasáhne.
Během bouře na Marsu dochází k zesílení větru až na 100 km/s, nicméně atmosféra Marsu je velmi řídká a tak je efekt zhruba desetinový oproti podobné bouři na Zemi. Zato velikost bouří na Marsu je masivní, často pohltí celou planetu. Aktuální bouře už celou planetu obepíná, ještě však zůstává několik regionů, které mají jasnou oblohu.
Písečná bouře na Marsu už pokrývá čtvrtinu povrchu planety
14. 6. 2018 Poslední týden a půl se Marsem šíří jedna z nejhustějších pozorovaných písečných bouří. Aktuálně se rozprostírá nad 35 miliony čtverečních kilometrů, což odpovídá zhruba čtvrtině povrchu planety. Vědecké operace roveru Opportunity musely být pozastaveny, protože jeho solární panely díky zastřenému slunci nemohou generovat dostatečné množství energie. Bouře stále ještě sílí a lze očekávat, že zasáhne také region kde se nachází rover Curiosity.
Postup bouře zachycený orbitální sondou MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Písečné bouře nejsou na Marsu ničím zvláštním, většinou jsou menší, někdy se však rozšíří nad rozlehlý region a někdy zahalí dokonce celou planetu. Planetární bouře se podle odhadů objevují jednou za 3-4 marsovské roky (6-8 let na Zemi) a trvají týdny až měsíce. Poslední globální bouře byla na Marsu v roce 2007.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích