Písečná bouře na Marsu už pokrývá čtvrtinu povrchu planety
14. 06. 2018
Poslední týden a půl se Marsem šíří jedna z nejhustějších pozorovaných písečných bouří. Aktuálně se rozprostírá nad 35 miliony čtverečních kilometrů, což odpovídá zhruba čtvrtině povrchu planety. Vědecké operace roveru Opportunity musely být pozastaveny, protože jeho solární panely díky zastřenému slunci nemohou generovat dostatečné množství energie. Bouře stále ještě sílí a lze očekávat, že zasáhne také region kde se nachází rover Curiosity.
Postup bouře zachycený orbitální sondou MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Písečné bouře nejsou na Marsu ničím zvláštním, většinou jsou menší, někdy se však rozšíří nad rozlehlý region a někdy zahalí dokonce celou planetu. Planetární bouře se podle odhadů objevují jednou za 3-4 marsovské roky (6-8 let na Zemi) a trvají týdny až měsíce. Poslední globální bouře byla na Marsu v roce 2007.
Rozlehlá písečná bouře na Marsu pohltila rover Opportunity
11. 6. 2018 Velká písečná bouře zuří v oblasti, kde se aktuálně nachází malý rover Opportunity. Jeho operace jsou na rozdíl od novějšího a většího roveru Curiosity závislé na energii ze solárních panelů, a tak nyní vyčkává až se opět vyjasní, vědecké operace jsou pozastaveny. Vědci doufají, že po písečné bouři na panelech nezůstane moc velká vrstva prachu, která by zabránila generování nové elektřiny. Rover Opportunity je na Marsu od roku 2004 a zažil už i větší bouře.
Operátoři mise věděli o bouři od 1. června, kdy ji poprvé spatřila orbitální sonda MRO. Týden na to už bouře pokrývá 18 milionů kilometrů čtverečních a může ještě sílit. Nejde však o největší bouři, se kterou se rover Opportunity musel vypořádat, v roce 2007 musely být vědecké operace přerušeny kvůli bouři na celých 14 dní.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích