Čína pozvala zbytek světa na svou orbitální stanici CSS, nad našimi hlavami by mohla být už za 4 roky
30. 05. 2018
Čína pozvala prostřednictvím Úřadu pro vesmírné záležitosti Organizace spojených národů (UNOOSA) ostatní členské země OSN ke spolupráci na své budoucí vesmírné stanici. Každá země ať už rozvinutá nebo rozvojová se podle čínského velvyslance k OSN ve Vídni může podílet na programu, a to prostřednictvím vyslání svých astronautů nebo provádění experimentů na oběžné dráze. Čínská vesmírná stanice (CSS) by mohla být na oběžné dráze už kolem roku 2022.
Podle vyjádření má koordinace CNSA a UNOOSA vést k:
- mezinárodní spolupráci při letech astronautů do vesmíru a dalších aktivitách spojených s výzkumem vesmíru
- otevřít experimenty na palubě CSS pro členy OSN
- promovat využití nových technologií pro lety do vesmíru a zvyšovat povědomí o jejich přínosu mezi členskými státy
S čínskou vesmírnou agenturou (CNSA) už dnes spolupracuje ta Evropská (ESA), například astronautka Samantha Cristoforettiová už trénuje s čínskými astronauty. ESA má s čínskou agenturou už podepsanou dohodu, která ve dvacátých letech evropanům umožní cestu na CSS.
Naopak zákonem má spolupráci s Čínou zakázanou americká vesmírná agentura NASA. Hlavně z obavy kopírování amerických technologií čínskou stranou. NASA zatím neví, co bude s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS po roce 2025, vláda Donalda Trumpa by totiž ráda omezila finance, které do ISS plynou. Ve hře je větší zapojení soukromých firem, které by už od příštího roku měly dopravovat astronauty na palubu ISS. Další možností je také ukončení činnosti orbitální stanice.
NASA aktuálně plánuje rozvoj nové vesmírné stanice Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G) na oběžné dráze Měsíce. I zde by měla spolupracovat s dosavadními partnery z programu ISS (Evropa, Kanada, Japonsko, Rusko). LOP-G by se měla začít stavět v roce 2022.
Více o LOP-G
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích