do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Autonomní navigace, která se orientuje pomocí pulzarů, poletí na malé sondě k Měsíci

Po úspěšném vyzkoušení autonomní rentgenové navigace (XNAV) na ISS v rámci experimentu SEXTANT v loňském roce nyní NASA plánuje využití této technologie. První možností zřejmě bude jedna z malých misí k Měsíci, v budoucnosti by pak mohly rentgenové teleskopy určovat pozici i vesmírných lodí s lidskou posádkou.



Technologie XNAV využívá rentgenového teleskopu, který pozoruje rychle rotující neutronové hvězdy ve vzdáleném vesmíru. Jakmile teleskop rozpozná konkrétní hvězdy, dokáže podle nich přesně určit svou orientaci i pozici kdekoliv ve vesmíru. V současnosti je navigace a orientace vesmírných sond a lodí závislá na spojení se Zemí.

V příštích měsících chce NASA provést další experiment na ISS s teleskopem NICER, ve kterém se pokusí vylepšit jeho výsledky oproti předchozím testům.

Další uplatnění této technologie by mohlo být u malého cubesatu CubeX, který má mít za úkol zkoumání odrážených rentgenových paprsků od povrchu Měsíce. Část mise by měla také ověřit právě fungování rentgenové navigace. Mise CubeX bude realizována nejdříve v roce 2023 aby využila zvýšené sluneční aktivity při příštím solárním maximu.

V budoucnosti chce NASA podobou technologií vybavit také vesmírné lodě s posádkou, čímž jim dá větší autonomii a menší závislost na spojení se Zemí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o technologii autonomní navigace ve vesmíru

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit