do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu Marsu

Evropská sonda TGO (Trace Gas Orbiter) dorazila k planetě Mars už v říjnu roku 2016. Tehdy však vstoupila na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která ji sice přibližovala až na 200 kilometrů, ale v nejvzdálenějším bodě se nacházela až 98 000 kilometrů od povrchu. Za pomoci tření v horní vrstvě atmosféry potom sonda postupně každé 4 dny zpomalovala a korigovala svou oběžnou dráhu na současnou eliptickou.



Planetu Mars tak teď obíhá celkem šestice orbitálních sond (MRO, Mars Odyssey, Maven, Mangalyaan, Mars Express a TGO). Některé z nich kromě studia planety pod nimi slouží také jako komunikační stanice, které převádí signály z povrchu planety na Zemi. Vstup poslední evropské sondy na oběžnou dráhu Marsu je první fází programu ExoMars, v jehož druhé fázi přistane na planetě robotický rover, tedy pokud se přistání podaří.

Přistát na Marsu totiž není jednoduché. Zatím se to podařilo pouze NASA - pokusy Ruska i Evropy se do dnešního dne nezdařily. Naposledy to bylo s příletem TGO v roce 2016, kdy se o přistání pokusil modul Schiaparelli, který se od orbitální sondy oddělil. Přistávací mechanismus však nepracoval jak měl a sonda se roztříštila o povrch.

Mise ExoMars měla být původně společným projektem ESA a NASA, americká agentura se však z projektu stáhla, aby přesunula finance na vesmírný teleskop JWST. Bylo tedy dohodnuto, že americkou část mise si převezme ruská vesmírná agentura Roskosmos. Ruská strana kromě některých vědeckých instrumentů pro rover i orbitální sondu dodá rakety, které veškerá zařízení vynesou do vesmíru.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars
Načítám stránku...
x zrušit