do not follow here
Sagittarius A* < LIVING fUTURE

Radioteleskop VLA zachytil v jádru Mléčné dráhy záhadné vlákno vycházející z černé díry

V roce 2016 bylo objeveno vlákno ve středu Mléčné dráhy v blízkosti tamní supermasivní černé díry. Vlákno je dlouhé asi 2,3 světelného roku a kroutí se tak, že to podle vědců vypadá, že vychází z černé díry Sagittarius A*, která v jádru naší galaxie leží. Týmu vědců vedenému Markem Morrisem z University of California se podařilo pořídit zatím nejdetailnější snímek tohoto objektu. Nová studie publikovaná v magazínu The Astrophysical Journal Letters navíc přichází hned se třemi možnými vysvětleními pozorovaného úkazu.



S novým snímkem pořízeným radioteleskopem VLA (Very Large Array) dokázali vědci zobrazit vlákno s větší přesností. Podle jejich závěrů musí vlákno z černé díry vycházet, nikoli do ní směřovat. Astronomové objekt zatím označují jako SgrAWF (Sagittarius A West Filament) a řadí jej do skupiny objektů nazývaných NTF (Nonthermal Radio Filament). Co ale ono vlákno tvoří? A jak vzniklo? Nabízí se tři možná vysvětlení:

1) Mohlo by jít o částice s vysokou rychlostí, které byly od černé díry vystřeleny za pomoci vertikální věže tvořené z magnetických polí, která se nachází v blízkosti horizontu události. V tomto magnetickém poli by docházelo k urychlení částic a vytvoření radiových vln, které následně zachytily radioteleskopy na Zemi.

2) Další možností je, že jde o kosmické vlákno, teoretický objekt, který je velmi dlouhý a zároveň tenký. Takové vlákno by mělo určitou hmotnost a vedlo elektrický proud. Podle teoretiků by se tato vlákna vyskytovala ve vesmíru celkem běžně, postupně by však migrovala do středů galaxií, kde by byla supermasivními černými děrami zachycena.

3) Třetím vysvětlením je náhodné překrytí dvou objektů, které spolu nijak nesouvisí. V tomto případě by se vlákno nacházelo daleko od středu galaxie a bylo by podobné mnoha dalším, které už byly objeveny jinde ve vesmíru. Tuto možnost si ale vědci příliš nepřipouští, zakřivení vlákna je totiž očividně provázané s černou dírou a těžko vysvětlitelné jiným způsobem.

Vědci zatím zkoumají všechny hypotézy. Ať už jde o kteroukoliv z variant, půjde o zajímavé vědecké poznání zcela nového fenoménu. "Součástí vědeckého bádání je i to, že narazíte na záhadu, kterou nelze jednoduše vysvětlit," řekl Jun-Hui Zhao, který se na nové studii podílel. "Cesta k poznání a odpovědi je fascinující. Právě to motivuje astronomy ke stavění nových, výkonnějších teleskopů, které nám pomohou tyto záhady vesmíru objasnit."
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sagittarius A*

tag icon
Další články z kategorie
Sagittarius A*
Načítám stránku...
x zrušit