do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Co se ukrývá pod obří červenou skvrnou planety Jupiter? Bouře sahá hlouběji než oceány na Zemi

Obrovská bouře v atmosféře planety Jupiter zuří od nepaměti - od chvíle kdy ji lidé mohli detekovat, byla tam. To je více než 350 let. Vesmírná sonda Juno, která krouží kolem planety a pozoruje ji z oběžné dráhy, v červnu nad touto obří bouří prolétla a vědci z NASA teď přišli se závěry, které vyvozují z naměřených dat. Bouře dosahuje hloubky alespoň 300 kilometrů a na šířku má více než celá naše planeta.





Nebylo tomu tak ale vždy, velikost bouře je totiž výrazně proměnlivá. V roce 1979, kdy kolem Jupiteru prolétly sondy Voyager, by se do ní Země vešla hned dvakrát. Postupně však docházelo ke zmenšování bouře až na velikost 1,3 průměru Země (16 tisíc kilometrů), který naměřila sonda Juno v červnu 2017.

Z dat, která posbíral instrument MWR (Microwave Radiometer), vědci usuzují, že bouře dosahuje hloubky až 300 kilometrů pod jejich horní vrstvu, to je hlouběji než dosahují nejhlubší moře na Zemi. V těchto místech jsou také výrazně vyšší teploty než v horních částech. Zatímco v horních vrstvách bouře se vyskytují teploty kolem -170 °C, 300 kilometrů pod povrchem jsou teploty nad 300 °C.


Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit