Teleskop Jamese Webba dokončil kryogenické testování, prošel teplotami pod -250 °C
23. 11. 2017
Po téměř 100 dnech se budoucí vesmírný teleskop Jamese Webba dostává z chladící vakuové komory, kde procházel rozsáhlým testováním v extrémních podmínkách. Od července 2017 byl obří teleskop vystaven podmínkám bez vzduchu a teplotám kolem mínus 260 °C v komoře, která uměle vytváří nejchladnější místo na Zemi. Snahou je přiblížit podmínky co nejvíce tomu, co bude muset teleskop vydržet v chladném vesmíru, aby se ověřilo, že vše funguje jak má. Veškeré testy proběhly úspěšně a teleskop může pokračovat na své cestě do vesmíru. Aktuálně se očekává start na evropské raketě Ariane 5 na začátku roku 2019.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Co bude dělat teleskop po vypuštění?
NASA zveřejnila první plánovaná pozorování vesmírného teleskopu Jamese Webba
16. 11. 2017 Vypuštění vesmírného teleskopu nové generace se nezadržitelně blíží, aktuální plánovaný termín startu rakety Ariane s teleskopem Jamese Webba je po nesčetných odkladech plánován na začátek roku 2019. Během prvních pěti měsíců pozorovacích operací bude podle NASA teleskop pozorovat měsíce Jupitera, hledat organické molekuly u vzdálených hvězd, zjišťovat váhu supermasivních černých děr v jádrech galaxií a pátrat po zárodcích galaxií v raném vesmíru. Data z těchto pozorování budou vědcům k dispozici v podstatě ihned po poslání na Zemi z Lagrangeova bodu L2 (systému Země-Slunce), kde bude teleskop umístěn.
NASA vyzvala vědce po celém světě, aby přišli s návrhy prvních cílů pro pozorování novým teleskopem, který má být nástupcem legendárního Hubblova teleskopu. Komise, která vybírala výsledné kandidáty byla nadmíru potěšena faktem, že dorazivší návrhy byly velmi kvalitně zpracované. "Tyto návrhy nejen, že přispějí k zajímavému vědeckému obohacení, ale také dobře prověří schopnosti nového astronomického nástroje", řekl doktor Ken Sembach, ředitel Space Telescope Science Institute, který má na starosti operace vesmírných teleskopů Hubble i Jamese Webba.
Teleskop Jamese Webba je pojmenován po druhém řediteli NASA, který hrál významnou roli v misích Apollo. Samotný teleskop je výsledkem kooperace Americké, Evropské a Kanadské vesmírné agentury a je považován za nástupce Hubblova vesmírného teleskopu, nikoliv však za jeho náhradu, oba teleskopy totiž budou pracovat vedle sebe a vzájemně se svými schopnostmi doplňovat.
Vybraná zkoumání pro první pozorování JWST
- Ovlivňování molekulárních oblaků mladými masivními hvězdami
- Vývoj složení okolí hvězd při jejich vzniku s ohledem na různé formy ledu
- Zkoumání formování galaxií od raného vesmíru po dnešek
- Studium aktivních jader galaxií a s nimi související formace hvězd se zaměřením na galaxie zářící v infračerveném spektru
- Studium tří relativně blízkých hvězd, návrh nových postupů pro zkoumání hvězd novým teleskopem
- Spektroskopická analýza kvazarů
- Spektroskopická analýza vzdálených galaxií, studium vesmírné evoluce
- Zkoumání vzniku vesmírného prachu, který je klíčem k formování nových hvězd a planet
- Zkoumání formace hvězd v galaxiích přes gravitační čočky
- Studium jader galaxií a poměřování mas černých děr v jejich centru
- Zkoumání složení atmosfér exoplanet pomocí metody tranzitu před mateřskou hvězdou
- Zkoumání planety Jupiter a jejího okolí pro demonstraci využití JWST ve sluneční soustavě
- Pozorování exoplanet a hvězdných systémů s detekovanými exoplanetami ve vysokém rozlišení
Více informací
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích
Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)