do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Vysokoenergetické jižní polární záře na Jupiteru pulzují nezávisle na severních

Analýzou pozorování z vesmírných rentgenových teleskopů XMM-Newton a Chandra přišli vědci na to, že intenzivní rentgenové emise se na obou polokoulích Jupitera chovají zcela odlišným způsobem. Zatímco na jižní polokouli konzistentně pulzují každých 11 minut, na polokouli severní jsou kolísavé - se zvyšující se a snižující se jasností, a hlavně nezávislé na těch, které se objevují na jižní polokouli. Výsledky jejich zkoumání byly publikovány ve vědeckém časopisu Nature Astronomy 30. října.



Polární záře na Zemi, včetně jejich rentgenových emisí jsou naopak provázané a vlastně jde o zrcadlenou aktivitu, kdy na obou pólech je intenzita víceméně stejná. U ostatních planet nejsou tyto jevy přítomné nebo dostatečně prozkoumané, pozorování od Jupitera jsou tak do značné míry pro vědce překvapením. 

Jsou tedy nutná další pozorování, a tomu by měla pomoci orbitální sonda Juno, která aktuálně kolem Jupitera krouží. Ta však nemá rentgenový detektor a tak chtějí vědci spojit pozorování teleskopů z oběžné dráhy Země a pozorování Juno z oběžné dráhy plynného obra. Budou se teď v datech ze sondy Juno zaměřovat na regiony, které energetické emise generují a zkoumat jak přispívají k rozdílnému chování na obou polokoulích.

Už z pozorování dvou zmíněných rentgenových teleskopů vyplývá, že na každé polokouli je oblast, kde jsou vysokoenergetické emise koncentrovány. Každá z těchto oblastí je větší než naše planeta a mají vzájemně odlišnou charakteristiku.

Rentgenové emise u polárních září nastávají i u naší planety, jsou však výrazně slabší než u Jupitera. Objevují se při slunečních erupcích, kdy k Jupiteru dorazí energeticky nabité částice a reagují s magnetickým polem planety.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit