do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Měsíc je obklopen řídkým oblakem prachu, který do jeho okolí zvedají mikroimpakty prachových částic

Měsíc je obklopen permanentním mrakem prachu a drobných částic, vyplývá to z měření přístrojů vesmírné sondy LADEE z let 2013 a 2014. S novými poznatky přišli vědci z University of Colorado Boulder, kde konkrétně přístroj LDEX (Lunar Dust Experiment) vymysleli, vyrobili a také ovládali v průběhu mise. Drobné částice se do okolí Měsíce dostanou při dopadu o něco větších částic prachu z komet, jedno zrnko kometárního smetí může dostat z povrchu na oběžnou dráhu Měsíce až tisíce ještě menších zrníček. Vzniká tak nikdy nemizící a zároveň velmi jemný oblak prachu, který měsíc zahaluje do neviditelného závoje.



Během šestiměsíční mise se vědcům podařilo pomocí přístroje LDEX zachytit na 140 tisíc impaktů. Výraznou událostí byl průlet Země a Měsíce pozůstatky objektu Phaethon, který se zřejmě nachází na pomezí komety a planetky. Částice z Phaethonu vyvolávají pravidelně každý rok meteorický roj Geminid, pokud však tyto částice neshoří v zemské atmosféře, mohou dopadnout na povrch Měsíce. A  právě v tomto období vědci zaznamenali významný nárůst prachových částic v bezprostředním okolí Měsíce.

Náš jediný přirozený souputník však nemá atmosféru a oblast těsně nad jeho povrchem byla dlouho považována za zcela prázdnou. Pozdější detailní měření ukázala přítomnost argonu, helia, vodíku, sodíku a draslíku. To vše ale maximálně do hustoty 80 tisíc atomů na jeden kubický centimetr. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit