do not follow here
Ganymede < LIVING fUTURE

Pozorování Hubblova teleskopu poukazují na slaný podpovrchový oceán na Ganymede

Ganymede je největší měsíc ve sluneční soustavě a jako jediný má silné magnetické pole. Interakce magnetických polí Ganymede a planety Jupiter má za příčinu změnu chování polárních září měsíce, které jsou viditelné právě Hubblovým teleskopem. Německým vědcům se teď podařilo zjistit, že slaný oceán pod povrchem Ganymede ovlivňuje magnetické pole měsíce takovým způsobem, že do určité míry stabilizuje kolísání polárních září.



Vědci tuší existenci podpovrchového oceánu na Ganymede už od 70. let, první měření magnetického pole však získali až prostřednictvím sondy Galileo v roce 2002, pozorování byla však příliš krátká na podrobnější analýzu. Na řadu přišel teleskop Hubble, který zkoumal Ganymede v ultrafialovém záření a mohl tak detekovat polární záře.

Existence slaného podpovrchového oceánu má vést podle vědců k vytvoření sekundárního magnetického pole měsíce, které interaguje s magnetickým polem Jupitera a výsledkem tohoto magnetického tření je právě pozorovatelný efekt na polární záře. Jakmile si vědci tuhletu vazbu uvědomili, pokusili se přijít s charakteristikami oceánu Ganymede:
  • oceán má tloušťku asi 100 kilometrů
  • nachází se asi 150 kilometrů po povrchem Ganymede
  • má vysoký obsah rozpuštěných minerálů
Pokud se existence oceánu Ganymede potvrdí, zařadí se tento měsíc do klubu těles ve sluneční soustavě jako je Enceladus nebo Europa, která obsahují velké množství kapalné vody pod svým povrchem. Odhady u Ganymede ukazují, že objem kapalné vody na měsíci přesahuje objem povrchové vody na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ganymede

tag icon
Další články z kategorie
Ganymede
Načítám stránku...
x zrušit