V sobotu poprvé vyletěla do vesmíru nová high-tech raketa Epsilon z japonského ostrova Kjúšú. Jejím nákladem je malý teleskop, který bude mít za úkol zkoumat po dobu jednoho roku atmosféry Venuše, Marsu a Jupitera v ultrafialovém světle. Nová lehká raketa využívá automatických procesů palubního počítače ke snížení nákladů na lety do vesmíru.
Raketa Epsilon Třístupňová raketa Epsilon (dříve označovaná jako Advanced Solid Rocket) je nástupcem robustnějších raket M-V, které byly v roce 2006 vyřazeny z provozu. Oproti svému předchůdci má poloviční náklady na start (38 milionů dolarů) a potřebuje k obsluze při startu pouhých 8 lidí (raketa M-V potřebovala 150 lidí). Takto výrazné snížení nákladů i potřebného personálu bylo umožněné novým AI, které samo kontroluje stav rakety před startem a upozorňuje na případné problémy s raketou.
- Nosnost: 1200 kg (oběžná dráha nižší jak 500 km) - 450 kg (vyšší oběžná dráha)
- Rozměry: 2,5 metru v průměru, 24,4 metrů na výšku)
- Váha: 91 tun
Teleskop Hisaki
Po asi hodině letu se od rakety ve výšce 1100 kilometrů oddělil její vědecký náklad - ultrafialový teleskop Hisaki (označovaný také jako SPRINT-A, Spectroscopic Planet Observatory for Recognition of Interaction of Atmosphere). Družice o váze 340 kilogramů je vybavena spektrografem, který analyzuje ultrafialovou část elektromagnetického spektra a bude pozorovat magnetosféry a atmosféry planet ve sluneční soustavě. Ultrafialové záření je možné zkoumat pouze z oběžné dráhy, protože atmosféra Země jej nepropustí k povrchu. Teleskop Hisaki bude moci díky svému vybavení pozorovat interakci slunečních větrů jednak s atmosférami planet, které nemají příliš silné magnetické pole - Venuše a Mars, a také s těmi, které mají masivní magnetosféru - Jupiter.