do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové našli exoplanetu, která obíhá velmi daleko od své mateřské hvězdy

Ve dvakrát větší vzdálenosti než obíhá Pluto Slunce. Tak daleko se nachází škvíra v akrečním disku kolem hvězdy TW Hydrae, která podle astronomů naznačuje, že zde dochází k formování nové exoplanety. Celých 80 AU (tedy 80x větší vzdálenost, než ve které obíhá Země Slunce) dělí mezeru v akrečním disku plynů a drobných částeček od mladé centrální hvězdy TW Hydrae, která je stará pouhých 5-10 milionů let (například Slunce září už více než 4 miliardy let).



TW Haydrae je malá a mladá hvězda (dosahuje asi poloviny masy Slunce) v souhvězdí Hydry, její protoplanetární disk však přitahuje pozornost astronomů, jde totiž o nejbližší hvězdný systém, kde mohou formování planet pozorovat "živě". Hvězda se nachází ve vzdálenosti 176 světelných let od Slunce, takže ve skutečnosti vidí teleskop Hubble tento hvězdný systém tak, jak vypadal před 176 lety.

Mezera v akrečním disku vzniká v momentě, kdy se na tomto místě zrodí planeta, která svou gravitací akumuluje materiál z disku a postupně tak čistí svou vlastní oběžnou dráhu od ostatních objektů. Pozorovaná mezera u TW Hydrae by mohla odpovídat objektu o šesti až třicetinásobku masy Země.

Dosavadní teorie ale mají s formováním planety tak daleko od její mateřské hvězdy. "Je překvapující, že nacházíme planetu s masou 5-10 % Jupitera formující se tak daleko, planety by měly vznikat mnohem blíže. Ve všech scénářích formace planet je složité je  nastavit tak, aby vznikla tak malá planeta tak daleko od tak malé hvězdy." řekla Alycia Weinberger z Carnegie Institutu, která se podílela na studii publikované v Astrophysical Journal.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit