ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

Na summitu v italské Neapoli se minulý týden dohodli ministři členských zemí na budoucím vývoji Evropské vesmírné agentury a dali jí několik významných cílů. Prvním z nich je vývoj nástupce rakety Ariane, který dokáže být konkurenceschopný na trhu s dopravou nákladu do vesmíru. Dalším důležitým cílem pro ESA je podílení se na vývoji nové vesmírné lodi NASA, Orion, pro kterou dodá Evropa technologie použité u nákladní lodi ATV.

Ariane 5 a ATV-3

Ariane 5 a ATV-3 Fotka z 21. března 2012, raketa Ariane 5 je připravena ke startu s atuomatickou nákladní lodí ATV-3 Edoaldo Amaldi. Celkem raketa s palivem a ATV s palivem váží 777 tun, ATV-3 samo o sobě je nejtěžším nákladem, jaký kdy raketa Ariane 5 vynesla do vesmíru.Ariane 5, Ariane 5 ME, Ariane 6
Evropská vlajková raketa Ariane 5 je sice vysoce spolehlivá a vynese poměrně velké množství nákladu na oběžnou dráhu, pomalu ale začíná zaostávat za konkurencí se svou cenou. ESA měla před sebou dvě možnosti představované německým a francouzským přístupem. DLR (německá vesmírná agentura) dlouhodobě prosazuje vývoj Ariane 5 ME (mid-life evolution), která by měla zvládnout vynést více nákladu hlouběji do vesmíru. Naopak francouszká vesmírná agentura CNES prosazuje vývoj Ariane 6, menší levné rakety s nižší nosností, za to výraznější schopností se prosadit na globálním trhu oproti konkurenci. ESA nakonec rozhodla šalamounsky a oba projekty budou nadále pokračovat s tím, že co největší podíl jednotlivých součástí raket bude vyvíjeno společně. Ariane 5 ME bude využívat restartovatelný nový motor Da Vinci, kterým bude vybaven poslední stupeň rakety a který umožní komplexnější operace na oběžné dráze. První let nové rakety by mohl proběhnout už v roce 2017.
Orion servisní modul
Dalším významným rozhodnutím ministerského jednání bylo schválení dalšího podílení se na programu ISS. ESA zatím do programu přispívá zásobováním stanice automatickou nákladní lodí ATV, naplánovány jsou však už pouze dva lety a další využití pro ATV a participace ESA na ISS doposud nebyly jasné. Ministři členských zemí rozhodli, že se evropská vesmírná agentura bude s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion, která bude létat s posádkou do hlubokého vesmíru. Orion bude využívat evropských technologií z ATV pro svůj servisní modul, navigaci a pohon.
Evropská mise na Mars
Potvrzeno bylo také partnerství evropské a ruské vesmírné agentury při misi ExoMars, poté, co NASA od programu odstoupila. Roskosmos dodá rakety proton pro dva starty v letech 2016 a 2018 a bude vyvíjet některá ze zařízení pojízdného roveru a orbitální sondy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
ESA

Evropská vesmírná agentura představila plány na rozvoj své lehké rakety Vega, ubere jeden stupeň

Evropská raketa Vega dnes slouží k vynášení menších satelitů na jednu nebo více oběžných drah kolem Země. Evropská vesmírná agentura (ESA) plánuje tuto raketu nahradit novou verzí Vega-C od příštího roku. A ačkoli ještě nová verze nebyla ani vyzkoušena, už se pracuje na verzi další: Vega-E. Kontrakt na její vývoj byl nedávno podepsán s italskou společností Avio.

celý článek

Evropa se za rok chystá společně s Ruskem na Mars, v červnu byly otestovány padáky pro rover ExoMars

Evropská vesmírná agentura ESA finišuje společně s ruskou agenturou Roskosmos misi na Mars. Dlouho odkládaná mise, jejímž cílem je dopravit na Mars rover Rosalind Franklin je plánovaná na rok 2022. Na povrch rover dopraví ruská přistávací platforma Kazačok a dva padáky. Tyto padáky v červnu úspěšně prošly testy ve Švédsku, při kterých byl z výšky 29 kilometrů spuštěn dummy rover.

celý článek

Evropská vesmírná agentura vybrala témata pro vesmírné mise mezi lety 2035-2050

Evropská vesmírná agentura je po NASA druhým nejvýznamnějším průzkumníkem vesmíru. Mezi nejúspěšnější evropské vědecké mise se řadí například sonda Rosetta zkoumající kometu, teleskop Gaia mapující hvězdy v Mléčné dráze nebo teleskop Planck zkoumající reliktní záření. ESA nyní vybrala témata pro budoucí velké (rozumějme s velkým rozpočtem) mise. Bude se soustředit na měsíce obřích planet, exoplanety nebo Mléčnou dráhu a průzkum raného vesmíru.

celý článek

Evropská vesmírná agentura plánuje satelitní navigaci pro lunární povrch

Evropská vesmírná agentura (ESA) ve čtvrtek představila svůj plán pro satelitní navigaci na povrchu Měsíce. V rámci plánu Moonlight plánuje ESA nabízet geolokační služby zájemcům z řad vládních nebo soukromých průzkumníků. První zkušební družice by mohla být na oběžné dráze Měsíce už za 3 roky.

celý článek

Evropská sonda Solar Orbiter zachytila svůj první výron koronální hmoty

Evropsko-americká sonda Solar Orbiter odletěla do vesmíru v únoru 2020 a její vědecká mise má začít letos v listopadu. Už nyní ale Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila první video výronu koronální hmoty, tedy erupce na Slunci, při které se do okolí hvězdy dostává horké plazma. Událost zachytily hned tři instrumenty na sondě a zároveň také tři další sondy, které zkoumají Slunce - Proba-2, SOHO a STEREO.

celý článek

Na evropský kosmodrom Kourou dorazil první kryt pro novou raketu Ariane 6

Z Evropy do jižní Ameriky dorazil první kryt pro novou těžkou raketu Ariane 6. Je 20 metrů vysoký a má 5,4 metrů v průměru a v budoucnu bude chránit náklad, který bude nová evropská raketa vynášet do vesmíru. Na kosmodromu projde kryt testováním. První let rakety Ariane 6 je nyní plánován na druhé čtvrtletí příštího roku.

celý článek

Evoluce Cubesatů: ESA je plánuje vybavit miniaturním pohonem a poslat je do hlubokého vesmíru

Cubesaty jsou drobné družice skládané z krychlových dílů o hraně 10 cm. Většinou jsou využívány pro demonstraci nových technologií na oběžné dráze Země. Jsou levné na výrobu i dopravu do vesmíru, kvůli malým rozměrům je nicméně složité je vybavit efektivním pohonem. To by se mělo v následujících letech změnit: evropská mise M-Argo pošle první cubesat jeho vlastní silou do meziplanetárního prostoru, bude zkoumat zatím neprozkoumanou kategorii planetek.

celý článek