do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové objevili nejbližšího kandidáta na sirotčí planetu, která neobíhá žádnou hvězdu

Po nedávných objevech exoplanet obíhajících kolem dvojice, trojice, nebo dokonče čtveřice hvězd, přišel tým astronomů z Francie a Kanady s novým objevem - planetou bez mateřské hvězdy. Měla by se nacházet ve vzdálenosti kolem 130 světelných let od Země a jde o nejbližší podobný objekt, který byl doposud objeven.



Objekt s označením CFBDSIR2149 (celé označení CFBDSIR J214947.2-040308.9) však nemusí být nutně planetou, může jít o malého hnědého trpaslíka, astronomové si jsou však s 95% pravděpodobností jistí, že jde o sirotčí planetu. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy vesmírných objektů není přesně daný, hnědí trpaslíci jsou už sami o sobě hraničními objekty a mohou připomínat spíš obří Jupiter, než malou hvězdu.

CFBDSIR2149 není prvním kandidátem na sirotčí planetu, podobné objekty byly nalezeny už dříve. V tomto případě ale blízkost a pravděpodobná příslušnost ke hvězdokupě mladých hvězd AB Doradus Moving Group umožňuje astronomům získání dalších informací o tomto kandidátu na exoplanetu. Díky její pozici budou astronomové moci dlouhodobým pozorováním určit, zda CFBDSIR2149 náleží do zmíněné hvězdokupy a budou tak moci určit i její věk.

Zatím však jde pouze o kandidáta na sirotčí planetu, na definitivní potvrzení tohoto objevu si ještě budeme muset počkat. Podle odhadu astronomů by mohl být vesmír přeplněn podobnými sirotčími planetami, mohlo by jich být dokonce více než hvězd. O jejich vzniku, vývoji a zániku se toho zatím příliš neví a jde spíše o teorie. Tyto planety by mohly vzniknout v blízkosti hvězdy a v jednom momentě mohlo dojít k jejich vymrštění vlivem gravitace sesterských planet nebo hvězdy. Mohly by ale také vzniknout samy podobnými procesy jako vznikají hvězdy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit