do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Ve vzdálenosti 40 světelných let se nachází exoplaneta, která by mohla překypovat diamantem

Podle nového výzkumu vedeného vědci z Yale University se ve vzdálenosti asi 40 světelných let nachází exoplaneta 55 Cancri e, jejíž složení se výrazně liší od složení naší planety - obsahuje velké množství velmi zhuštěného uhlíku. Ve studii, která vyšla v Astrophysical Journal Letters, autoři pracují s hypotézou, která říká, že se planeta skládá z velké části z diamantu a grafitu.



Už dříve byla mateřská hvězda 55 Cancri (55 Cnc) astronomy identifikována jako uhlíková hvězda, v jejíž atmosféře existuje více uhlíku než kyslíku jako je tomu například u Slunce. Exoplaneta 55 Cancri e byla objevena už v roce 2004 a následná pozorování tohoto hvězdného systému ukázala na její hmotnost kolem osminásobku Země. Nová pozorování ale odhalila, že její poloměr je pouze zhruba dvojnásobek, což znamená výrazně vyšší hustotu.

55 Cancri e byla původně označována za "horký neptun", dosahuje poloviny jeho masy a nachází se velmi blízko své mateřské hvězdě, několikrát blíže než je v našem solárním systému Merkur Slunci). Z původně horké vodní planety by však podle nového výzkumu mohla být spíše tvrdá, kamenná, uhlíková planeta. Původní objev byl totiž učiněn na základě studia spektra mateřské hvězdy a jeho rudého posuvu. Takové měření dá astronomům informace o hmotnosti planety a jejím vlivu na její mateřskou hvězdu. Nová měření ale vychází z pozorování tranzitu planety před její hvězdou, tímto měřením byl zjištěn poloměr planety a tedy její hustota. Pomocí spektrálního měření při tranzitu bylo navíc zjištěno, že planeta neobsahuje významné množství vodíku, a to vylučuje horký vodní svět. 

Exoplaneta 55 Cnc e je podle Nikku Madhusudhan a jeho týmu vědců bohatá na uhlík, který by při její hustotě a velikosti mohl tvořit až třetinu masy. Při takové hustotě by se uhlík mohl vyskytovat ve formě diamantu nebo grafitu. Další pozorování jsou však potřebná k potvrzení této hypotézy, možností jak vysvětlit naměřené hodnoty je totiž hned několik.




Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit