do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Ledový svět Sedna z okraje sluneční soustavy je menší než se doposud předpokládalo

Sedna obíhá Slunce daleko za poslední planetou sluneční soustavy a byla objevena teprve v roce 2003. Extrémně nepravidelná oběžná dráha Sedny ji každých 11 tisíc let zavede téměř 1000 AU od naší hvězdy a naopak přiblíží na pouhých 76 AU (AU je vzdálenost Země-Slunce). Původní odhady velikost Sedny se pohybovaly kolem 2/3 velikosti Pluta, nicméně podle nových měření infračerveným teleskopem Herschel je to pouhých 43 %.



S pomoci evropského vesmírného teleskopu Herschel získal maďarský astronom András Pál se svým týmem nová infračervená pozorování Sedny, která se aktuálně na své oběžné dráze nachází asi 90 AU od Slunce. Vědci se zaměřili na světlo, které Sedna odráží - od jejího povrchu ho směřuje zpátky do vesmíru zhruba třetina. Sedna je ale tak slabě vidět, že musí být menší než byly dosavadní odhady.

Na základě těchto měření odhaduje Pál velikost Sedny na pouhých tisíc kilometrů v průměru (náš Měsíc má zhruba 3500 km v průměru). Sedna se tak od svého objevení "zmenšila" z 1700 km na 1000, podobně jako Pluto, které mělo být původně větší než planeta Merkur. Přesto je Sedna jedním z kandidátů na zařazení mezi tzv. trpasličí planety, které jsou mezistupněm mezi planetami a planetkami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

Načítám stránku...
x zrušit