do not follow here
Čína < LIVING fUTURE

Čína ještě tento měsíc pošle trojici astronautů k orbitální laboratoři Tiangong-1

Čínská vládní tisková agentura zveřejnila informaci o nadcházející misi vesmírné lodi Shenzhou-9. Po čtyřleté odmlce půjde opět o pilotovaný let, který by měl vynést tři astronauty na oběžnou dráhu, kde se pokusí o první čínské manuální kotvení u laboratoře Tiangong-1. Je možné, že při této misi poletí do vesmíru první čínská žena, tato informace ale zatím nebyla definitivně potvrzena ani vyvrácena.



Start rakety Long March 2F s vesmírnou lodí Shenzhou-9 by měl proběhnout někdy v polovině měsíce, přesný termín zatím nebyl zveřejněn. Cílem mise je laboratoř Tiangong-1 ve výšce 350 kilometrů, která je ve vesmíru od loňského roku, a slouží Číně pro testování nových technologií, které by měly vést k výstavbě první čínské orbitální stanice do roku 2020.

Při misi Shenzhou-9 astronauti přiletí k modulu a manuálně se s ním spojí. Už loni v listopadu se podařilo automatické kotvení s nepilotovanou lodí Shenzhou-8. Tiangong ubytuje dva členy posádky, třetí bude muset zůstat v lodi Shenzhou, pro případ nouze. Není však zřejmé, zda se třetí člen posádky vůbec nepodívá do laboratorního modulu, nebo zda bude akorát v Shenzhou udržována neustálá prezence některého z členů posádky.

Čína je od roku 2003 po Rusku a USA teprve třetí zemí, která má schopnost vyslat astronauty do vesmíru. Vybrala si však, na rozdíl od ostatních států, sólo cestu a neúčastní se mezinárodního programu ISS. Naopak hodlá vystavět na oběžné dráze vlastní orbitální stanici. Tím však čínský vesmírný program nekončí, objevují se už předběžné plány na přistání Číňanů na Měsíci.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Čína

Načítám stránku...
x zrušit