do not follow here
Genetika < LIVING fUTURE

Vědcům v Anglii se podařilo dekódovat genom posledního velkého lidoopa

Výzkumníkům z univerzity v Cambridge se podařilo dekódovat genom gorily, čímž završili genetickou analýzu všech dnes na Zemi žijících hominidů. Geny lidí, orangutanů a šimpanzů už byly dešifrovány v dřívějších letech.



Teď se vědci připravují na porovnání všech genomů a hledání rozdílů mezi nimi, které by mohly vysvětlit, proč se u lidí vyvinula inteligence, řeč a následně i kultura nebo věda. Předběžné výsledky potvrzují, že šimpanzi jsou skutečně našimi nejbližšími příbuznými, sdílejí s námi 99 % DNA, gorily jsou s 98 % druhé a orangutani s 97 % třetí.

Díky těmto informacím mohou vědci odhadnout jak se celá tato větev lidoopů vyvíjela. Předkové lidí se od orangutanů distancovali před asi 14 miliony let, 4 miliony let na to se oddělily také gorily a teprve před 6 miliony let se oddělil vývoj šimpanzů a budoucího homo sapiens.

Přesto mají současní lidé společné některé geny pouze s gorilami a šimpanzům například chybí, díky tomu máme s gorilami třeba lepší sluch. Celkem 15 % lidského genomu má blíže ke gorilám než k šimpanzům. "Mezi naše největší nálezy nepatří jen souhrn rozdílů mezi těmito živočišnými druhy, ale také několik podobností, které se vyvíjely paralelně" řekl Chris Tyler-Smith, který se na výzkumu také podílel.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Genetika

Načítám stránku...
x zrušit