do not follow here
Vesta < LIVING fUTURE

Obří hora na povrchu Vesty je zřejmě zdrojem mnoha meteoritů dopadajících na Zemi

Mnohé z meteoritů, které dopadly na Zemi, zřejmě pochází z Vesty a vesmírná sonda Dawn na povrchu planetky našla horu, ze které meteority možná pochází. Na povrchu Vesty totiž dřímá více než 20 kilometrová hora (nazývaná South Polar Mountain), několikrát větší než Mount Everest, která zřejmě vznikla při srážce Vesty s dalším tělesem. Při této události byly do vesmíru vymrštěny horniny a prach, které od té doby bloudí sluneční soustavou.



Původ meteoritů vědci určují prostřednictvím analýzy chemického složení samotného kamene a následně se pokouší najít totožné složení u objektů na noční obloze pomocí spektrální analýzy světla, které se od nich odráží. Kromě Měsíce a Marsu je Vesta jediným dalším známým velkým objektem, který je zdrojem meteoritů dopadajících na povrch Země. Důvod, proč na Zemi dopadá takové množství materiálu z Vesty ale astronomové zatím neznají. Předpokládá se, že se Vesta srazila s nějakým dalším objektem, přičemž bylo do okolí vymrštěno množství materiálu, který bloudilo sluneční soustavou a nakonec dopadl na Zemi. 

S novou teorií teď přišel Chriss Russell, který je vedoucím vědcem mise Dawn. Gigantická hora a vymrštěný materiál z Vesty podle něj vznikly při stejné události, kdy do Vesty narazil menší objekt.

Zatím jde o pouhou teorii, vědci podílející se na misi Dawn se teď pokusí zjistit, zda složení meteoritů odpovídá složení hornin v okolí hory. Kromě chemického složení se také pokusí odhadnout kdy hora vznikla a porovnat to se stářím meteoritů. To vše budou ale muset zvládnout na dálku, z oběžné dráhy a je nutné také počítat s odlišným vývojem Vesty a meteoritů po jejich oddělení při srážce.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesta

tag icon
Další články z kategorie
Vesta
Načítám stránku...
x zrušit