do not follow here
New Horizons < LIVING fUTURE

Podílejte se s NASA na výběru cíle sondy New Horizons v Kuiperově pásu, stačí mít internet

Prostřednictvím webové stránky ZOOniverse má teď každý, kdo disponuje připojením k internetu, možnost podílet se na reálném vesmírném výzkumu. Zooniverse umožňuje návštěvníkům procházet nepřeberné množství fotografií pořízených automatizovanými teleskopy, ve kterých označují požadované objekty čímž astronomům pomáhají s jejich identifikací. Jedním z těchto projektů na webu je také letos spuštěný projekt Ice Hunters, jehož cílem je identifikovat objekty v Kuiperově pásu (oblast objektů nacházejících se za oběžnou drahou Neptunu). Výsledky tohoto projektu přispějí k výběru dalšího cíle vesmírné sondy New Horizons.



Vesmírná sonda New Horizons odstartovala k Plutu v roce 2006, měla by k němu dorazit v roce 2015. Kolem Pluta a jeho měsíců však sonda pouze proletí, bude potom pokračovat do hloubi Kuiperova pásu, a stále ještě nemá pevně stanovený cíl. NASA hodlá s výběrem druhého cíle sondy počkat až do roku 2015, kdy vybere nejvhodnějšího kandidáta, který bude prozkoumán stejným způsobem jako primární cíl mise. Podmínkou pro výběr zkoumaného objektu by měla být délka přes 50 kilometrů.

Detekce těles Kuiperova pásu je poměrně náročná, objekty jsou chladné, malé a velmi vzdálené. ZOOniverse společně se Southern Illinois University spustili webovou stránku, která pracuje s daty pořízenými převážně teleskopy Magellan v Chile a Subaru na Mauna Kea. Autoři projektu upravili snímky z teleskopů takovým způsobem, aby i laici mohli jednoznačně odlišit objekty Kuiperova pásu od pohybujících se planetek uvnitř sluneční soustavy a statických hvězd na pozadí. Úkolem návštěvníků webů je kliknutím myši označit světlé nebo tmavé kulaté objekty, které se na fotografiích objevují.

Chcete pomoci při výběru cíle mise New Horizons?
Jděte na stránku www.icehunters.org/hunt.php, zde se můžete velmi jednoduše zaregistrovat, nicméně není to podmínkou. Na obrázku uprostřed se zobrazí upravená fotografie, na které lze myší označit kulaté objekty Kuiperova pásu, nebo hvězdičkou silné čáry představující planetky nebo slabé čáry, které jsou kosmické záření. Pod hlavní fotografií jsou uvedeny správné a špatné skupiny objektů k označení a pokud jste přihlášení, tak vlevo jsou k dispozici statistiky vašeho hledání. K dispozici je názorná nápověda, kde jsou další příklady správného označování objektů. Nezbývá než popřát nadšencům hodně zdaru a štěstí. Je možné, že objevitel tělesa, které se dočká podrobného prozkoumání sondou New Horizons, bude z České republiky. Identifikované objekty jsou ukládány do katalogu a budou publikovány se jménem jejich objevitelů. V redakci livingfuture.cz jsme si hledání vyzkoušeli a některé z objektů identifikovali, je to skutečně snadné a po chvíli i návykové. Při přísném hodnocení se nám podařilo ve 100 snímcích identifikovat 18 objektů včetně několika planetek.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
New Horizons

tag icon
Další články z kategorie
New Horizons
Načítám stránku...
x zrušit