do not follow here
Sluneční soustava < LIVING fUTURE

Objev minerálu staršího než Země, krotit je svědkem zrodu sluneční soustavy

Objev ohlásil tým vědců v květnovém čísle vědeckého magazínu American Mineralogist. Podle jejich studie obsahuje v Africe nalezený meteorit NWA1934 granule minerálu, který vznikl za velmi vysokých teplot, takových, jaké mohly nastat v době vzniku sluneční soustavy, dlouho před tím než se zformovaly planety. Podobný materiál je sice používaný v některých cementech, je však uměle vyráběn za teplot kolem 1400 °C, doposud nikdy nebyl nalezen ve volné přírodě.



Planety při svém vzniku prochází fází těžkého bombardování malými planetkami, kometami nebo dokonce dalšími planetami. Při těchto srážkách dochází nárůstu masy planety prostřednictvím roztavení materiálu a jeho recyklaci v jádru planety. Některé skalnaté objekty ale nikdy neprošly srážkou s jiným tělesem, která by je vystavila tak vysokým teplotám, těmto objektům se říká chondrity, a právě NWA 1934 nalezený ve 30. letech v severní Africe je jeden z nich.

Do meteoritu je zasazeno několik granulí (tzv. refractory inclusion) bohatých na hliník a vápník oficiálně pojmenovaných krotit. Minerál s chemickým složením CaAl2O4 je bezbarvý a podle profesora Chi Ma vznikl za nízkého tlaku a vysokých teplot. Takové podmínky podle něj nastaly v tzv. solární nebule, oblaku plynů a prachu, ze kterých později vzniklo Slunce a zbytek sluneční soustavy včetně planet. 

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sluneční soustava

Načítám stránku...
x zrušit