do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Fyzici v americkém urychlovači Tevatron objevili novou částici, nebo fyzikální sílu. Zatím neví

Nová analýza 10 tisíc kolizí protonů a antiprotonů v druhém nevýkonnějším urychlovači částic Tevatron ukazuje doposud nevysvětlené chování elektronů a těžkých částic nazývaných W bosony. Pozorování neodpovídají tomu, jak by se měly elemetární částice podle aktuálních teorií fyziky chovat.



Zhruba 250krát bylo pozorováno podivné chování částic a energie, které byly výsledkem kolize. Podle vědců z laboratoře Fermilab nasvědčují pozorování existenci zcela nové elementární částice, nebo dokonce nové fyzikální síly. Přinejmenším jde o doposud nepozorovaný jev, který vědci s pomoci stávajících teorií nedokáží vysvětlit. Jsou si však jisti, že se nejedná o higgsův boson, po kterém nejen urychlovač Tevatron také pátrá, ten se totiž rozkládá na mnohem těžší částice.

Fyzici nejen z Fermilabu jsou objevem nadšení, podle Christophera Hilla, teoretického fyzika Fermilabu, je tento objev, pokud se potvrdí, nejdůležitějším objevem v částicové fyzice za posledních 50 let. Současné výsledky však ke změně fyzikálních teorií nestačí a vědci teď budou chtít provést více experimentů, které by objev potvrdily.

Toto oznámení přichází v době, kdy se provoz Tevatronu blíží ke svému konci. Urychlovač částic Tevatron provozovaný společně Univerzitou v Chicagu a  Fermilabem, americkou státní institucí, která se specializuje na výzkum vysokoenergetické částicové fyziky, slouží už od šedesátých let a ještě letos by měl být odstaven z provozu. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit