do not follow here
Stardust < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda Stardust naposledy zažehnula trysky a ukončila svou misi

Ve čtvrtek 24. března spotřebovala sonda Stardust veškeré zbývající palivo a zakončila tak svou prodlouženou misi. Po úspěšném dokončení i druhé mise, kterou vesmírná sonda podstoupila, ji lze označit za velmi úspěšnou, i přesto, že šlo o jeden z nízko-nákladových počinů NASA. Sonda navštívila a prozkoumala tři různé objekty a rozšířila tak naše vědomosti hlavně o kometách a jejich složení.



Po svém startu v roce 1999 proletěla sonda Stardust kolem asteroidu Annefrank, a později kolem svého primárního cíle, komety Wild 2, z jejíhož ocasu nabrala vzorky, které v roce 2006 poslala na Zemi ke studiu. Po dokončení primární mise byla sonda stále v dobrém stavu a vědci v NASA rozhodli o prodloužení operací až do roku 2011 a byla vyslána na misi StardustNeXT, která ji zavedla ke kometě Tempel 1.

Aktuálně se Stardust nachází 312 milionů kilometrů od Země. Poslední data, která sonda zaslala, se týkala délky zážehu a hlavně množství zbývajícího paliva. Inženýři ve společnosti Lockheed Martin, která zajišťovala rutinní operace sondy, chtějí porovnat data o zbylém palivu s jejich odhady na začátku mise. Za pomocí těchto dat budou moci přesněji odhadnout spotřebu paliva při následujících misích.

Po vyčerpání veškerého paliva dojde k vypnutí vysílače, aby nedošlo k narušení komunikace mezi Zemí a aktivními vesmírnými sondami. Bez možnosti korigovat polohu sondy vůči Slunci nebudou solární panely přijímat dostatek světla pro chod přístrojů na palubě a brzy dojde také elektrická energie. Sonda bude slepě bloudit sluneční soustavou a stane se jedním z objektů obíhajících kolem Slunce.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Stardust

Načítám stránku...
x zrušit