Gigantické bubliny rozpínající z centra Mléčné dráhy mohou být produktem supermasivní černé díry
17. 03. 2011
Mezinárodní tým astronomů vedený hong-kongským profesorem K. S. Chengem publikoval studii, která nabízí první model, který vysvětluje existenci gigantických bublin gamma záření objevených teprve v loňském roce. Bubliny se rozpínají kolmo k rovině galaktického disku ze středu naší galaxie a již dříve bylo vědci proklamováno, že podobná struktura zřejmě bude výsledkem destrukce hvězd v supermasivní černé díře ukrývající se v centru galaxie.
Chengův model je první, který vědecky popisuje procesy, které v centru Mléčné dráhy probíhají a jejichž výsledkem jsou výtrysky gamma záření do vzdálenosti 25 tisíc světelných let od středu galaxie. Gama záření podle tohoto vědeckého modelu vzniká v supermasivní černé díře, která leží v centru Mléčné dráhy.
Díky její extrémní gravitační síle se jejími oběťmi stávají i obrovské hvězdy a množství další hmoty, která se dostala do této gravitační pasti, ze které není úniku. Černé díry pohltí veškerou hmotu a dokonce i světlo, jediné, co její gravitaci uniká, je gama záření, které z černé díry tryská dvěma směry kolmo k disku materiálu kroužícího kolem.
Vědecká studie profesora Chenga a jeho týmu vyšla v březnovém čísle časopisu Astrophysical Journal.
Data z teleskopu Fermi ukazují obří strukturu vycházející z jádra naší galaxie
24. 9. 2010 Při zkoumání dat z vesmírného teleskopu Fermi, objevili vědci z NASA dvě obrovské struktury podobné bublinám, které se rozpínají od středu naší galaxie. Jejich rozpětí odpovídá zhruba polovině průměru disku Mléčné dráhy.
"Na tom obrázku vidíme dvě bubliny gama záření, které se rozpínají 25 000 světelných let na sever a na jih od středu galaxie. Momentálně nejsme schopni určit původ tohoto jevu." Řekl Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics na univerzitě v Cambridge ve Spojených státech. Právě Doug Finkbeiner rozeznal bubliny jako první.
Bubliny byly objeveny při zkoumání veřejně dostupných dat z teleskopu Fermi Gamma-ray Space Telescope, který se specializuje na detekci gama záření, což je nejenergetičtější forma světla. Finkbeinerovi a jeho týmu se podařilo odfiltrovat z výstupů teleskopu prach, do kterého je centrum galaxie zahaleno. Odkryli tím objekty, o kterých doposud nikdo nevěděl.
Původ bublin je neznámý. Záření v nich je výrazně nabitější energií než běžné okolní gama záření. Podle některých teorií by mohlo jít o částice vyvrhávané ze supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Nešlo by o nic zvláštního, u jiných galaxií byly podobné pozorovány, byla by to však první známka podobného jevu u naší galaxie.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích