Raketoplán v sobotu úspěšně zakotvil u ISS
26. 02. 2011
O čtvrt na devět středoevropského času zakotvil pod taktovkou pilota Steve Lindseyho raketoplán Discovery na oběžné dráze nad Austrálií u Mezinárodní vesmírné stanice. Dokování proběhlo pouze s minimálním zpožděním oproti původnímu plánu a kompletně bez problémů.
Raketoplán Discovery odstartoval z Floridy ve čtvrtek večer středoevropského času směrem k ISS, plánované rendez-vous s vesmírnou stanicí je v sobotu kolem osmé hodiny večerní. Během pátečního letu astronauti zkontrolovali tepelný štít, hledali následky nárazu odlomených kusů izolační pěny, která se uvolnila při čtvrtečním startu. Žádné následky kolize byly nalezeny a také ostatní systémy Discovery fungují v pořádku.
Kromě dvou nových menších modulů a humanoidního robota Robonaut 2 s sebou Discovery veze na stanici také 29 experimentů. Patří mezi ně biologické studie jako například zkoumání růstu rostlin nebo vývoje bakterií. Jeden z experimentů se zaměří také na studium lidského kardiovaskulárního systému při delších pobytech ve vesmíru.
Mezi novým vybavením je i zařízení na studium vaření ve vesmíru Boiling eXperiment Facility (BXF). Zklamu všechny kulináře, když dodám, že nejde o vaření jídla, ale o studium chování materiálů při teplotách vyšších než bod varu v podmínkách mikrogravitace.
Další aktuální zprávy z mise raketoplánu Discovery vám budeme postupně přinášet.
Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici
25. 2. 2011 Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.
Při oddělení hlavního palivového tanku došlo k nárazu větších kusů pěny do pláště raketoplánu. Podle odborníků ale k incidentu došlo velmi vysoko, v podstatě už ve vesmírném vakuu a škoda na Discovery by měla být minimální. Vedení mise ale nechce nechat nic náhodě a plášť orbitální lodi bude před návratem do atmosféry ještě důkladně prozkoumán.
Cílem raketoplánu je Mezinárodní vesmírná stanice, na kterou dopraví jak zásoby pro život astronautů, tak několik novinek, které rozhodně učiní život astronautů na oběžné dráze zajímavější. Kromě nových modulů Express Logistics Carrier-4 (ELC-4) a Permanent Multipurpose Module (PMM), se na oběžnou dráhu poprvé podívá také humanoidní robot Robonaut 2, přezdívaný R2.
Mise STS-133 by měla být jednou ze tří posledních výprav amerických raketoplánů. Během této mise astronauti Bowen a Drew uskuteční dvě vesmírné vycházky, jejichž účelem je zejména údržba a příprava stanice pro instalaci nových součástí. Ke konci poslední vycházky ještě do speciální lahve naberou "kus vesmíru" pro muzeum v Japonsku. Stejná posádka raketoplánu už absolvovala několik misí, což je činí jedním z nejzkušenějších týmů astronautů.
Discovery bude při své misi testovat navigační systém společnosti SpaceX, který by měl být později nainstalován na její vesmírné lodi Dragon. Technologie Laser Imaging Detection and Ranging (LIDAR) v přístroji DragonEye v budoucnu pomůže Dragonu s navigací při dokování u orbitální stanice. Software měří pomocí laseru dobu, která trvá světelnému paprsku než se odrazí od ISS, a na základě těchto měření vytváří 3D obraz, podle kterého naviguje až k zakotvení u stanice.
Pokud vás zajímají aktuální informace z mise STS-133, Astronautka Nicolle Stott bude v jejím průběhu aktualizovat svůj profil na sociální síti Twitter (uživatelské jméno Astro_Nicole).
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích