do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.



Při oddělení hlavního palivového tanku došlo k nárazu větších kusů pěny do pláště raketoplánu. Podle odborníků ale k incidentu došlo velmi vysoko, v podstatě už ve vesmírném vakuu a škoda na Discovery by měla být minimální. Vedení mise ale nechce nechat nic náhodě a plášť orbitální lodi bude před návratem do atmosféry ještě důkladně prozkoumán.

Cílem raketoplánu je Mezinárodní vesmírná stanice, na kterou dopraví jak zásoby pro život astronautů, tak několik novinek, které rozhodně učiní život astronautů na oběžné dráze zajímavější. Kromě nových modulů Express Logistics Carrier-4 (ELC-4) a Permanent Multipurpose Module (PMM), se na oběžnou dráhu poprvé podívá také humanoidní robot Robonaut 2, přezdívaný R2.

Mise STS-133 by měla být jednou ze tří posledních výprav amerických raketoplánů. Během této mise astronauti Bowen a Drew uskuteční dvě vesmírné vycházky, jejichž účelem je zejména údržba a příprava stanice pro instalaci nových součástí. Ke konci poslední vycházky ještě do speciální lahve naberou "kus vesmíru" pro muzeum v Japonsku. Stejná posádka raketoplánu už absolvovala několik misí, což je činí jedním z nejzkušenějších týmů astronautů.

Discovery bude při své misi testovat navigační systém společnosti SpaceX, který by měl být později nainstalován na její vesmírné lodi Dragon. Technologie Laser Imaging Detection and Ranging (LIDAR) v přístroji DragonEye v budoucnu pomůže Dragonu s navigací při dokování u orbitální stanice. Software měří pomocí laseru dobu, která trvá světelnému paprsku než se odrazí od ISS, a na základě těchto měření vytváří 3D obraz, podle kterého naviguje až k zakotvení u stanice. 

Pokud vás zajímají aktuální informace z mise STS-133, Astronautka Nicolle Stott bude v jejím průběhu aktualizovat svůj profil na sociální síti Twitter (uživatelské jméno Astro_Nicole).

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit