do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Podle vědecké studie našla sonda Viking na Marsu organické látky

Podle studie, která vyšla v prosincovém čísle vědeckého časopisu Journal of Geophysical Research, mohla sonda NASA v 70. letech objevit v marťanské hornině organické látky. Znovu se tak otevírají výsledky experimentů prováděných před více než třiceti lety. Nové poznatky poukazují na určitou možnost, že organické látky mohly být v hornině testované sondou Viking znehodnoceny jinou sloučeninou obsaženou v marťanské zemině. Při pokusech s organickými látkami a sloučeninami detekovanými sondou teď došli vědci ke stejným výsledkům jako Viking 1.



V roce 1976 robotická sonda Viking 1 prováděla na Marsu rozbor tamních hornin, hledala v nich mimojiné organické látky. Experimenty ale jasné výsledky nepřinesly, zdálo se, že vzorky byly kontaminovány látkami ze Země. Mise byla médii a veřejností označena za neúspěch a to spolu s dalšími faktory přispělo k opadnutí zájmu americké veřejnosti o Mars a NASA se ve svých misích soustředila jinam.

V roce 2008 v polární oblasti Marsu přistála další sonda americké vesmírné agentury, Phoenix. Cílem jeho mise bylo zopakovat experimenty Vikingu, ani ty však organické látky neobjevily. Objevily ale ionty toxického chloristanu (často se používá anglický termín perchlorát). Jde o chemikálii, která působí jako silný oxidant a organické látky rozkládá. Perchloráty se ale používají i v palivu do raket, včetně těch s jejichž pomocí přistál i Phoenix. Není tak jasné, zda i tato chemikálie není pouhou kontaminací ze Země.

Ve světle nových informací se vědci rozhodli provést podobný experiment zde na Zemi v chilské poušti Atacama, která svými suchými i chemickými podmínkami připomíná povrch Marsu. Když předpokládali, že hornina na Marsu obsahuje perchloráty, upravili podle toho své pokusy a jejich výsledky byly podobné s tím, co nalezla sonda Vikind před třiceti lety.

Vědci v 70. letech předpokládali, že najdou organické látky. Nejedná se přímo o živé organismy, takže o životě nemůže být řeč, napověděly by ale hodně o chemických procesech sousední planety. Stejně významné zjištění by bylo i zjištění jejich absence na Marsu, žádný z prováděných experimentů ale doposud jasné výsledky nepřinesl. Tento úkol čeká na příštího průzkumníka Marsu. Robotický rover Curiosity se na Mars vypraví už letos na podzim.

Galerie k článku

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Mars

    Načítám stránku...
    x zrušit