Japonská sonda Hayabusa2 dovezla na Zemi materiál z planetky Ryugu už před více než rokem. V magazínu Nature nyní byly publikovány dvě vědecké studie s prvními závěry vycházející z jejich analýzy. V souladu se závěry, které vědci učinili když byla sonda ještě na oběžné dráze planetky, je toto těleso velmi tmavé a jedno z nejprimitivnějších ve sluneční soustavě.
Nová studie popisuje nález organických sloučenin a molekul vody ve vzorku z planetky Itokawa, které v roce 2010 dovezla na Zemi japonská sonda Hayabusa. Jde o první případ, kdy byly v materiálu z planetky identifikovány organické sloučeniny, které mohly být předchůdci sloučenin, které nakonec vedly ke vzniku života na Zemi. Analýza také ukazuje, jak se tento materiál vyvíjel v průběhu času.
10. prosince vyfotografoval teleskop Subaru na Havaji malou planetku 1998 KY26, která se stane cílem japonské vesmírné sondy Hayabusa2. Tato sonda přivezla nedávno na Zemi vzorky hornin z jiné planetky Ryugu, které nyní vědci zkoumají. Nově získaná data o oběžné dráze planetky 1998 KY26 budou využita k přesnějšímu naplánování trajektorie sondy.
Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.
Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 v sobotu ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od Země vypustila kapsli, která obsahuje vzorky materiálu z planetky Ryugu. Kapsle krátce po sedmé hodině večer přistála pomocí padáku v poušti v Austrálii, kde byla po dvou hodinách pátrání vyzvednuta. Mateřská sonda Hayabusa2 mezitím proletěla kolem naší planety a vydala se zpět do vesmíru ke svému dalšímu cíli - planetce 1998 KY26.
Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.
Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.
Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.
Planetka Ryugu zkoumaná japonskou sondou Hayabusa2 by mohla být podle vědců výrazně mladší než se původně předpokládalo. Výsledky analýzy impaktu projektilu vystřeleného sondou naznačují možné staří pouhých 9 milionů let.