ilustrace planety, která neobíhá žádnou hvězdu. Namísto toho buďto volně pluje vesmírem, nebo podobně jako hvězdy obíhá přímo galaktické jádro.
Týmu astronomů vedenému Núrií Miret-Roigovou se podařilo odhalit nejméně 70 planet, které neobíhají žádnou hvězdu. Nachází se v naší galaxii ve hvězdných jeslích v souhvězdí Hadonoše a svojí hmotností se podobají planetě Jupiter. Jedná se o zatím největší objevenou skupinu bludných planet. Ke svému výzkumu vědci využili data z několika observatoří na Zemi i ve vesmíru pořízená v posledních 20 letech.
Život se na Zemi nachází na různých místech, a to i v extrémních podmínkách, kde bychom jej nečekali. Mohlo by to znamenat, že by i případný život mimo naši planetu mohl obývat na první pohled nehostinná prostředí. Podle nově publikované studie by tak mohly existovat živé organismy také na bludných planetách, tedy planetách, které neobíhají žádnou hvězdu a volně putují mezihvězdným prostorem.
Ve studii vedené Ianem McDonaldem vědci použili data získaná v roce 2016 vesmírným teleskopem Kepler při jeho misi K2. V tomto období pozoroval teleskop hvězdy v blízkosti středu naší galaxie a hledal tzv. gravitační mikročočky. Právě ty totiž odhalí deformaci světla těchto hvězd způsobenou objekty v popředí. Z 27 detekovaných deformací jsou 4 nově objevené a odpovídají volně se pohybujícím planetám o hmotnosti Země.