do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Nezvyklá supernova AT2018cow měla zřejmě překvapivě plochý tvar

Nová analýza polarizace světla ukazuje, že supernova AT2018cow zachycená před pěti lety byla tak plochá, že vyzývá k přehodnocení našeho současného chápání vesmíru. Jde o další ze zvláštností této události, u které bylo už dříve zjištěno, že byla 10-100x silnější než běžné supernovy.



Objev AT2018cow

Událost AT2018cow se objevila v červenci 2018 jako jasná světelná záře, kterou vědci spatřili náhodou pomocí observatoře ATLAS. Ta se soustředí na přechodné události, které trvají v řádech minut, hodin až dní a jsou potom obvykle zkoumány do detailu dalšími zařízeními. Záblesk AT2018cow byl vědci označen jako supernova typu Ib, pro kterou je typická přítomnost neutrálního helia. Objevuje se také označení typu Ic-BL, který indikuje vysokou rychlost expanze materiálu krátce po explozi. AT2018cow se také řadí mezi tzv. FBOT události (Fast Blue Optical Transient), kterých doposud bylo pozorováno jen pět.

Plochá exploze

Nově vědci pomocí polarizace světla z AT2018cow dokázali zrekonstruovat tvar její exploze. Většina explozí ve vesmíru má sférický tvar, který vychází z kulatého tvaru hvězd. AT2018cow je od této podoby ale zatím nejdál a připomíná spíš disk. Výbuch měl v době pozorování polarizovaného světla velikost srovnatelnou se sluneční soustavou. Vědci jej lokalizovali do galaxie CGCG 137-068 ve vzdálenosti 180 milionů světelných let. Exploze AT2018cow nicméně zůstává nadále záhadou a vědci doufají, že nové poznatky o jejím průběhu pomohou k lepšímu porozumění vývoje hvězd, supernov a celého vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit