do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé zpozorovali náznaky největšího magnetického pole ve vesmíru

Vesmír je plný magnetických polí různých velikostí a síly. Sám o sobě má náboj neutrální, je nicméně plný objektů a nabitých částic, které magnetická pole vytváří. Za největší strukturu ve vesmíru jsou považované nadkupy galaxií propojené kosmickými vlákny materiálu do tzv. kosmické pavučiny. Vědcům se nyní podařilo detekovat rádiové vlnění, které je emitováno elektrony zachycenými v magnetickém poli této struktury.



Kosmická pavučina

Hmota se ve vesmíru shlukuje do galaxií, které tvoří různě velké gravitačně vázané skupiny. Tyto galaktické kupy a nadkupy vytváří dlouhá galaktická vlákna (filamenty) propojená do největší známé struktury ve vesmíru - kosmické pavučiny.
Nabité částice zachycené magnetickým polem emitují specifické elektromagnetické záření v rádiovém spektru. Toto záření pocházející z kosmické pavučiny je nicméně velmi slabé a je proto přebité silnějšími zdroji, kterými je vesmír doslova posetý. Patří mezi ně například neutronové hvězdy, černé díry ale i bližší oblaka mezihvězdného prachu.

Astronomům se nicméně podařilo záření vznikající v důsledku interakce s magnetickým polem kosmické pavučiny oddělit od zbytku pomocí jeho specifické polarizace. Podařila se jim tak první detekce magnetického pole kosmické pavučiny. Využili k tomu data z projektů mapujících oblohu Global Magneto-Ionic Medium Survey a Planck Legacy Archive a pozorování z observatoří Owens Valley Long Wavelength Array a the Murchison Widefield Array.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit