do not follow here
Phobos < LIVING fUTURE

Podle nové studie měsíce Marsu nevznikly rozpadem jednoho tělesa

Planetu Mars dnes obíhají dva malé měsíce - Phobos (23 km v průměru) a Deimos (13 km v průměru). Jejich původ zatím není zřejmý, mohlo by jít o planetky zachycené gravitací Marsu, ale také o zbytky původního, většího měsíce. Podle nové studie však druhá možnost není příliš pravděpodobná. Rozpad původního měsíce by totiž podle simulací nevedl k dnešní situaci.

MiseStartStatus
missions icon MMX 2026 Plánovaná


Phobos

Phobos je větší a bližší ze dvou měsíců Marsu. Jeho rozměry jsou 27 x 22 x 18 kilometrů a obíhá ve výšce kolem 6 tisíc km od povrchu planety (to je nejblíž k planetě ze všech známých měsíců ve sluneční soustavě). Phobos má jeden z nejméně odrazivých povrchů ve sluneční soustavě, teploty se na něm pohybují mezi -112 a -4 °C.

Podle simulací kdyby měsíce vznikly rozpadem jediného měsíce na prográdní oběžné dráze, došlo by do 100 tisíc let k jejich srážce. Vznikl by planetární prstenec, ze kterého by se časem zrodil měsíc nový, případně více objektů.

Další z hypotéz o vzniku měsíců Marsu je potom teorie velkého impaktu. Podle ní měsíce vznikly z materiálu vymrštěného na oběžnou dráhu při srážce Marsu s planetkou. Podobně zřejmě vznikl také Měsíc na oběžné dráze Země. Jako nejpravděpodobnější se nicméně jeví hypotéza zachycení planetek gravitací Marsu.

Původ měsíců Phobos a Deimos ale nakonec rozlouskne až studium vzorků z jejich povrchu. Aktuálně je ve vývoji japonská mise MMX (Martian Moons Exploration), jejímž cílem je přistání na Phobu a sběr vzorků. Odlet sondy MMX k Marsu je plánovaný na rok 2024 s návratem k Zemi v roce 2029.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Phobos

tag icon
Další články z kategorie
Phobos
Načítám stránku...
x zrušit