Astronomové vedení Ning-Chen Sunem ohlásili objev objektu v místě obří supernovy AT2018cow (SN 2018cow), která svou jasností až 100x překonala běžné supernovy. Tento zdroj emituje silné záření v ultrafialové a viditelné části elektromagnetického spektra a má výrazně modrou barvu, což naznačuje extrémně vysoké teploty. Podle nové studie je nepravděpodobné, že by se supernovou z roku 2018 nesouvisel.
Pozorovaný zdroj záření se nachází 200 milionů světelných let daleko. Jedná se o nejbližší pozorovanou supernovu tohoto typu.
Astronomové našli objekt na snímcích z teleskopu Hubble pořízených 2 a 3 roky po mimořádné explozi. Z porovnání obou pozorování vyplývá, že se jedná o stabilní zdroj. Jeho spektrum je výrazně modré a tedy lze očekávat, že má hodně vysokou teplotu (až 50 tisíc kelvinů).
Jako méně pravděpodobné vysvětlení považují autoři studie sekundární hvězdu z původního systému, magnetar, nebo slapové narušení hvězdy.
12. 1. 2022 V roce 2018 astronomové poprvé pozorovali novou třídu supernovy Ic-BL. Na rozdíl od jiných supernov byla 10x zářivější a pohasla relativně rychle. Od té doby byly pozorovány pouze 3 podobné události a nyní vědci ohlásili objev celkově pátého případu supernovy typu Ic-BL. Supernova dostala označení AT2020mrf a jde o první případ detekce nejprve v rentgenovém záření.
Supernovy typu Ic-BL
Supernovy typu Ic-BL jsou neformálně označovány jako Cow supernovy, podle první známé události AT2018cow. Cow v Angličtině znamená kráva, nicméně do oficiálního označení supernovy se dostalo čistě náhodným uspořádáním písmen.
Supernova AT2020mrf
Událost AT2020mrf byla poprvé zpozorována rusko-německým vesmírným teleskopem Spektr-RG v červnu 2020. Tato pozorování odhalila, že supernova na začátku zářila až 20x silněji v rentgenovém spektru, než původní AT2018cow. Následná pozorování v roce 2021 teleskopem Chandra potom ukázala, že AT2020mrf stále září 200x více než AT2018cow podobně dlouho po explozi.
Silné rentgenové záření je podle nové studie zřejmě způsobeno černou dírou nebo magnetarem uprostřed zbytků supernovy.
Více informací