V roce 2020 astronomové oznámili objev nejbližší černé díry v systému HR 6819 ve vzdálenosti pouhých 1000 světelných let. V nové studii nyní přicházejí s jiným vysvětlením, které podporují novými pozorováními. Místo dvou hvězd a černé díry se v systému nachází dvě masivní hvězdy, mezi kterými probíhá přenos materiálu.
Ve studii z roku 2020 vědci došli k závěru, že v systému HR 6819 se nachází masivní hvězda, která zblízka obíhá černou díru, a tento pár je z větší vzdálenosti obíhán třetím hvězdou. Tyto výsledky byly následně vědeckou komunitou rozporovány a původní pozorování byla interpretována s rozdílnými výsledky. To vedlo k tomu, že se původní tým vědců spojil s dalším a společně hvězdný systém pozorovali znovu, do většího detailu.
2022
Nové výsledky ukázaly, že v systému se ve skutečnosti nachází pouze dvě masivní hvězdy a nikoli černá díra. Tyto hvězdy se vzájemně obíhají velmi blízko a jsou zřejmě pozorovány v období krátce po transferu hmoty z jedné na druhou. Astronomové takové systémy označují jako upíří.
6. 5. 2020 Astronomové v našli v souhvězdí Dalekohledu na jižní obloze doposud neznámou černou díru, která se nachází pouhých 1 000 světelných let od Sluneční soustavy. Stala se tak nejbližší známou černou dírou. Studie popisující výzkum této černé díry vyšla ve vědeckém magazínu Astronomy and Astrophysics.
Tým astronomů vedený Thomasem Riviniusem měl původně za cíl zkoumání binárních hvězd. Při pozorování dvojhvězdy HR 6819 však zjistili, že kromě dvou známých hvězd je v systému zřejmě ještě jedno těleso, které svou gravitací ovlivňuje pohyb obou hvězd.
Jejich výpočty následně ukázaly, že jedna z hvězd oběhne černou díru jednou za 40 dní. Druhá hvězda potom obíhá tento pár ve větší vzdálenosti.
Nově objevená černá díra je jednou z prvních černých děr hvězdné velikosti, které kolem sebe nemají viditelný disk rotujícího materiálu. Je tedy skutečně černá, neviditelná a projevuje se pouze svým gravitačním vlivem na blízké hvězdy.