do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé pozorovali hvězdu, jak spěje ke svému zhroucení a explozi supernovy

Astronomové poprvé pozorovali červeného veleobra při supernově, a také před ní. Konkrétně se jedná o hvězdu v galaxii NGC 5731, která na podzim 2020 explodovala v supernově typu II, která dostala označení SN 2020tlf. Nová data vědce překvapila, neočekávali tak intenzivní aktivitu těsně před explozí.



Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Poprvé se hvězda objevila v datech z teleskopu Pan-STARRS už v létě 2020. Tehdy podle vědců zachytili zvýšenou radiaci, kterou hvězda začala emitovat ve větší míře než předtím. Následujících 130 dní potom hvězdu zkoumali, dokud se na podzim nezhroutila v supernovu typu II.

Animace supernovy typu II

Credit: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko Podle analýzy světelného spektra exploze měla původní hvězda kolem 11násobku hmotnosti Slunce. Byla nicméně ve fázi červeného veleobra, při které se nafoukla tak, že její poloměr měl více než tisícinásobek poloměru naší hvězdy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit