do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu nový rentgenový teleskop IXPE, bude zkoumat magnetická pole černých děr

Americká vesmírná agentura ve čtvrtek vypustila nový vesmírný teleskop IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer). Na oběžnou dráhu jej vynesla raketa Falcon 9. Zařízení je vybavené rozbalovacím krkem podobně jako další rentgenový teleskop NuSTAR. Na jeho konci jsou tři identické teleskopy, které umožní detekci polarizace světla. Jejím prostřednictvím budou vědci zkoumat magnetická pole u vzdálených černých děr a dalších exotických objektů.

MiseStartStatus
missions icon IXPE 9. 12. 2021 Probíhá


Aktuálně

07:48
09.12.
Teleskop se oddělil od horního stupně rakety Falcon 9 ve výšce 600 kilometrů
07:20
09.12.
Aktuálně se druhý stupeň s teleskopem nachází ve výšce 250 kilometrů na tzv. parkovací oběžné dráze. Nad rovníkem raketa opět zažehne svůj motor, aby teleskop dostala na finální oběžnou dráhu.
07:10
09.12.
Teleskop IXPE neletí daleko, jeho cílem je nízká oběžná dráha s výškou 540 km.
07:09
09.12.
Kryt rakety, který chránil teleskop při průletu atmosférou, byl odhozen. První stupeň rakety se odpojil a opět vstupuje do atmosféry.
07:01
09.12.
Zážeh!
06:44
09.12.
Probíhá plnění druhého stupně palivem
06:43
09.12.
Přípravy na start zatím probíhají podle plánu
06:01
09.12.
Start rakety Falcon 9 s teleskopem IXPE se očekává dnes v 7:00 našeho času.
10:00
06.12.
Raketa Falcon 9 provedla statický zážeh v přípravě na let s teleskopem IXPE.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Živě

Mise IXPE

Polarizace rentgenového záření může prozradit zajímavé informace o silných magnetických polích ve vzdáleném vesmíru. Teleskop IXPE se zaměří na neutronové hvězdy a aktivní galaktická jádra s černými děrami, u kterých se silný magnetismus předpokládá. Astronomové také doufají, že by teleskop IXPE mohl odhalit například spin, neboli rotaci černých děr.

Rentgenové teleskopy

Vesmírný teleskop IXPE doplní už existující flotilu rentgenových observatoří na oběžné dráze. V rentgenovém spektru zkoumají vesmír ještě teleskopy NuSTAR, NICER, INTEGRAL, Fermi, Chandra, Swift, HXMT, Hinode a Spektr-RG. Pozorování z povrchu Země není v tomto spektru možné, protože je pohlcováno atmosférou. Od svých předchůdců se IXPE liší nejen svou konstrukcí, ale také trojicí identických teleskopů, které mohou fungovat nezávisle na sobě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit