Některé černé díry pozorované prostřednictvím gravitačních vln jsou podle vědců nečekaně masivní. Podle nově publikované studie by to mohlo být způsobeno tím, že černé díry rostou společně s rozpínáním vesmíru. Tento efekt autoři označují jako kosmologické spojení (cosmological coupling) a svou hypotézu podpořili počítačovými simulacemi. Pro její skutečné potvrzení ale bude zřejmě třeba nových, citlivějších detektorů gravitačních vln.
Gravitační vlny jsou nerovnosti v časoprostoru způsobené interakcí extrémně hmotných těles jako jsou neutronové hvězdy nebo černé díry. Při srážce těchto objektů dochází k deformaci časoprostoru, která se šíří vesmírem a je detekovatelná extrémně citlivými přístroji na Zemi. Díky tomuto efektu mohou vědci zkoumat vzdálené černé díry i bez detekce elektromagnetické radiace (světlo, rádiové vlny, rentgen,...).
Vědci původně očekávali, že detekované gravitační vlny budou pocházet z kolizí, ve kterých vznikají černé díry s hmotností kolem 40násobku Slunce. První detekce ale odhalily mimo jiné kolize, ve kterých vznikly černé díry s hmotností mezi 50 a 100 Slunci. To znamená, že vznikly z příliš masivních černých děr, které nemohou vzniknout samy o sobě. Stelární černé díry vznikají zhroucením masivních hvězd a při svém zrodu nemají víc než zhruba 30 hmotností Slunce. V nové studii proto vědci navrhují že černé díry mezi svým vznikem v zániku hvězdy a detekovanou kolizí zvětšují svou hmotnost. A to právě prostřednictvím kosmologického spojení. Ve svých výpočtech vědci uvažovali izolované binární systémy. Jinak je zřejmé, že černé díry mohou zvětšovat svou hmotnost, akumulací materiálu v jejich okolí ale hlavně spojováním s ostatními černými dírami. Postupně tak spojováním vznikají stále větší objekty, které se už řadí mezi tzv. černé díry střední hmotnosti.Gravitační vlny z kolize černých děr