do not follow here
Neutronové hvězdy < LIVING fUTURE

Něco způsobuje fluktuaci v záření pulzarů, mohly by to být gravitační vlny

Analýza pulzů vybraných neutronových hvězd ukazuje drobnou fluktuaci v jejich jinak pravidelné periodě. Podle nové studie by mohla být způsobena gravitačními vlnami s velmi nízkou frekvencí. Ukazuje se tak, že nový přístup, který přesně hlídá blikání pulzarů, by mohl deformace v časoprostoru odhalit. Doposud se vědcům podařilo detekovat pouze gravitační vlny s vysokou frekvencí pocházející od neutronových hvězd a malých černých děr, prostřednictvím detekce nízkých frekvencí by však mělo být možné zkoumat kolize supermasivních černých děr.



Gravitační vlny

Gravitační vlny jsou nerovnosti v časoprostoru způsobené interakcí extrémně hmotných těles jako jsou neutronové hvězdy nebo černé díry. Při srážce těchto objektů dochází k deformaci časoprostoru, která se šíří vesmírem a je detekovatelná extrémně citlivými přístroji na Zemi. Díky tomuto efektu mohou vědci zkoumat vzdálené černé díry i bez detekce elektromagnetické radiace (světlo, rádiové vlny, rentgen,...).
  • První detekce gravitačních vln: 14. září 2015 (publikováno v únoru 2016)
  • Počet detekcí: 90 potvrzených do listopadu 2021 (a k tomu desítky dalších detekcí s menší mírou jistoty)
  • Detektory: LIGO, VIRGO, KAGRA

Pulzary

Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány například k orientaci sond ve vesmíru.

Pulsar Timing Array

Časování pulzarů se dnes věnují tři programy - severoamerický, australský a evropský. Využívají radioteleskopů, často vzájemně propojených k pečlivému sledování vybraných pulzarů a v jejich pravidelném blikání hledají odchylky.

Nový výzkum

Nový výzkum pochází od evropského programu EPTA (European Pulsar Timing Array). V datech největších evropských radioteleskopů vědci našli drobné fluktuace, které ovlivňují několik zdrojů zároveň. Ty by mohly být způsobeny něčím, co ovlivňuje všechny signály napříč prostorem - tedy právě gravitační vlny.

Dřívější výzkum

Tento signál se evropským vědcům podařilo detekovat už v roce 2015. Tehdy nicméně neměli ještě tolik dat jako dnes a mohli jej interpretovat pouze s velkou nejistotou.

Gravitační vlny a jejich detekce

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutronové hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit