Astronomové identifikovali ve vzdálenosti 11 miliard světelných let strukturu, kterou považují za předchůdce kupy galaxií (protocluster). Pozorují ji pouhé 3 miliardy let po vzniku vesmíru a předpokládají, že se časem vyvinula v nadkupu galaxií. Tento objev pomáhá vědcům lépe pochopit, jak vznikají velké struktury ve vesmíru.
Hvězdy a objekty, které kolem nich obíhají, jsou ve vesmíru shlukovány do galaxií. Nicméně i galaxie mají kolem menší objekty, které kolem nich obíhají (většinou jde o menší tzv. trpasličí galaxie). Společně s nimi se shlukují s dalšími galaxiemi do galaktických kup. Ani ty však nejsou osamoceny - spolu s dalšími kupami galaxií tvoří tzv. nadkupy galaxií. Například Slunce je součástí galaxie Mléčná dráha, která spolu s dalšími desítkami galaxiemi tvoří tzv. Lokální skupinu. Ta je součástí Místní nadkupy galaxií (také Nadkupa galaxií v Panně). Podle nových poznatků to navíc vypadá, že Místní nadkupa galaxií je pouze součástí ještě větší struktury - nadkupy Laniakea, která by mohla obsahovat přes 100 tisíc galaxií. Vědci odhadují, že v pozorovatelném vesmíru by mohlo existovat 10 milionů nadkup galaxií. Do dnešního dne bylo v blízkém i vzdáleném vesmíru zatím objeveno několik desítek galaktických nadkup.
Struktura dostala označení PHz G237.01+42.50 a podle studie publikované v Astronomy and Astrophysics by mohla být předchůdcem nadkupy galaxií podobné nadkupě Virgo, jejíž součástí je mimo jiné Mléčná dráha. Jejím průzkumem by tedy vědci mohli zjistit více o minulosti naší vlastní galaxie a nadkupy. Vědecký tým identifikoval 63 galaxií, které do kupy náleží. V každé z nich probíhá vznik nových hvězd v takové intenzitě, že ji vědci nedokáží vysvětlit. Podle odhadů v nich vzniká až 10 000x více hvězd než v Mléčné dráze. Taková intenzita vyžaduje nesmírné množství materiálu, který galaxie spotřebovávají. Pocházet by mohl z kosmických vláken, která tvoří tu největší strukturu ve vesmíru. Ta koncentruje materiál v kosmické pavučině, ve které potom vznikají galaxie, jejich kupy a nadkupy. Data pro výzkum pochází z vesmírného teleskopu Planck, Large Binocular Telescope v Arizoně a Subaru Telescope v Japonsku.