do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Astronomové našli zbytky supernovy, která zazářila na obloze v roce 1181

V posledních tisíci letech mohli lidé pozorovat 5 supernov na vlastní oči. Patří mezi ně také událost z roku 1181, při které se na obloze na šest měsíců objevila nová hvězda jasná jako Saturn. Astronomové teď zřejmě identifikovali zbytky exploze, která tuto událost způsobila - jedná se o mlhovinu Pa 30 objevenou teprve v roce 2013. Podle nového výzkumu tato mlhovina vznikla ve vzácné supernově typu Iax, která po sobě zanechává tzv. zombie hvězdu.



Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Díky záznamům z 12. století astronomové věděli, kde se dávná supernova (SN1181) na noční obloze nacházela. Doposud se nicméně nedařilo najít následky této exploze - zpravidla se jedná o mlhovinu tvořenou rozpínajícími se plyny (tzv. supernova remnant). 

Podle nové studie by jí mohla být mlhovina Pa 30 ve vzdálenosti 7 500 světelných let. V ní vědci vedení Andreasem Ritterem objevili Wolf-Rayetovu hvězdu s nejvyššími známými teplotami. Hvězda nese označení IRAS 00500+6713 nebo 2MASS J00531123+6730023, v nové studii ji vědci nicméně nazývají Parkerovou hvězdou (Parker's star).

Mlhovina Pa 30 byla objevena teprve v roce 2013. Rozpíná se rychlostí, která by odpovídala vzniku před zhruba 900 lety, a nachází se v místech popsaných dávnými učenci. Tyto a další její charakteristiky napovídají, že se jedná o pozůstatek po vzácné supernově Typu Iax. Ty vznikají spojením dvou bílých trpaslíků a zůstává po nich tzv. zombie hvězda. Zatím jich bylo pozorováno jen kolem třiceti.

Pokud se tyto závěry potvrdí, bude SN1181 jedinou supernovou Iax, u které nyní mohou vědci  zkoumat mlhovinu, hvězdu a mají k tomu ještě historický záznam samotného průběhu exploze.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit