Astronomové z Itálie reportují objev nové hvězdokupy vzdálené přes 340 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy (Slunce se nachází asi 25 tisíc světelných let daleko). Jedná se o skupinu starých hvězd, která má zhruba 30 světelných let napříč. Hvězdokupa dostala označení YMCA-1 podle průzkumu YMCA (Yes, Magellanic Clouds Again), z jehož dat byl objev učiněn.
Hvězdokupy jsou skupiny hvězd vázané dohromady vlastní gravitací. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Otevřené hvězdokupy a Kulové hvězdokupy. Struktura otevřených hvězdokup byla narušena vnějšími gravitačními vlivy, jednotlivé hvězdy však dál putují vesmírem stejným směrem a rychlostí. Jejich hvězdy jsou relativně mladé a ve hvězdokupě jich bývá několik stovek. Kulové hvězdokupy (globular clusters) jsou gravitací pevně vázány do kompaktní struktury, která může mít v průměru přes 100 světelných let. Jejich hvězdy jsou zpravidla staré víc než 10 miliard let a pochází tedy z raného vesmíru. Kulové hvězdokupy obsahují hvězdy populace II, které vznikly z počátečního materiálu v galaxii.
Přesto, že se výzkum zaměřuje na Magellanova mračna, nově objevená hvězdokupa je o něco dál. Magellanova Mračna jsou dvě menší galaxie, které obíhají Mléčnou dráhu ve vzdálenosti 160 - 200 tisíc světelných let. Nově objevená hvězdokupa se podle studie nachází přes 300 světelných let daleko. Přesto se vědci domnívají, že by mohlo jít o hvězdokupu pocházející z Mléčné dráhy. Hvězdy v YMCA-1 mají velmi nízký obsah těžkých elementů. Podle nové studie se jejich stáří pohybuje kolem 12,6 miliard let (pro srovnání: stáří celého vesmíru se odhaduje na 13,7 miliard let a stáří Slunce na 4,6 miliard let).Více o hvězdokupách
Na videu můžete vidět, jak takové hvězdokupy mohou vypadat. Konkrétně je zde zobrazena kulová hvězdokupa Omega Centauri, která je v Mléčné dráze největší.