Astronomové u bílých trpaslíků často pozorují disky materiálu, který pochází ze zničených planet. Podle nového výzkumu však tyto struktury vznikají s výrazným zpožděním oproti původním předpokladům. Hvězda totiž musí nejprve vychladnout, aby mohl disk vzniknout. Odpovídá to pozorováním, která ukazují, že disky se nacházejí pouze u chladnějších bílých trpaslíků.
Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.
Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Disk prachu kolem bílých trpaslíků vzniká z planetek a planet, které kolem původní hvězdy obíhaly. Vědci nejprve předpokládali, že tato struktura vznikne relativně rychle po zániku původní hvězdy, nový výzkum ale ukazuje něco jiného. Nově zrozený bílý trpaslík totiž má tak vysoké teploty, že se jakýkoliv materiál v jeho okolí prostě vypaří. K formování disku tak dochází teprve až trpaslík sníží svou teplotu pod 27 000 °K.