do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Jádro Saturnu by k překvapení vědců mohlo zabírat víc než polovinu planety

Jeden ze Saturnových prstenců vědcům prozradil vlastnosti jádra planety ukrytého pod hustou atmosférou. Nový výzkum ukazuje, že se nejedná o malé skalnaté jádro s ledem, jak se původně předpokládalo. Namísto toho to vypadá, že jádro Saturnu je doslova obří a bohatě prostoupené vodíkem a heliem.



Aby se dozvěděli více o nitru vzdálené planety, zaměřili se Christopher Mankovich a Jim Fuller trochu nečekaně na její majestátní prstence. Vnitřní struktura planety by totiž měla mít vliv na její gravitační pole a to zase na strukturu prstenců. Nejvíc na nejbližší z těch větších - prstenec C, který se stal předmětem výzkumu ve studii, která bude publikována v magazínu Nature. 

Data pro studii vědci získali z dnes už vysloužilé sondy Cassini. V nich mohli pozorovat deformace v prstenci, ze kterých vypočítali, že se v jádru planety nachází kamení a led o hmotnosti 17 zeměkoulí. Společně s nimi je nicméně v jádru ještě dalších 38 hmotností Země vodíku a helia. Jádro má tak celkem 55 hmotností Země z celkových 95, které má celá planeta.

Nový výzkum ukazuje, že vznik plynných obrů nemusí tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Vědci doposud předpokládali, že podobné planety vznikají jako skalnaté a postupně na sebe nabalují stále větší obálku plynů. Podle nového výzkumu to ale vypadá, že Saturn obsahoval velké množství lehkých plynů už od začátku.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit