do not follow here
Kvazary < LIVING fUTURE

Teleskop Hubble objevil dva páry kvazarů v dávném vesmíru, zřejmě pochází z kolidujících galaxií

Astronomové našli s pomocí vesmírného teleskopu Hubble dvě dvojice vzájemně blízkých kvazarů. Domnívají se, že tyto aktivní supermasivní černé díry pochází z galaxií, které pozorují v procesu jejich sloučení. Drtivá většina doposud pozorovaných kvazarů byla osamocená, podle odhadů se dvojité kvazary vyskytují pouze v jednom z tisíce případů.



Kvazary

Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat.

Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.

Kvazary se nachází po celé hvězdné obloze, nález dvojic je přesto vzácný. Vědce zajímá hlavně proto, že vypovídá o chování galaxií a supermasivních černých děr v dávném vesmíru. Zkoumání spojených galaxií by také mohlo vést k objevu první binární supermasivní černé díry.

V době před 10 miliardami let, ve které jsou nově objevené kvazary pozorovány, jich bylo nalezeno už velké množství. V tomto období astronomové předpokládají častá spojení galaxií a tedy i dvojic kvazarů. Dodnes ale bylo objeveno jen něco málo přes 100 kvazarových dvojic.

Nově objevené objekty dostaly označení J0749+2255 a J0841+4825. V každé z těchto dvojic jsou od sebe kvazary vzdálené asi 10 tisíc světelných let (pro srovnání: Slunce se nachází od středu mléčné dráhy asi 26 tisíc světelných let).

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvazary

Načítám stránku...
x zrušit