Stelární černá díra Cygnus X-1 byla nově prozkoumána pomocí teleskopů ze sítě VLBA (Very Long Baseline Array). Z nových dat vědci usuzují, že se nachází dál a je o celou polovinu větší, než se doposud předpokládalo. Zároveň vypočítali, že rotuje rychlostí, která se blíží rychlosti světla. Cygnus X-1 se tak stává největší přímo pozorovanou stelární černou dírou s nejrychlejší známou rotací.
Černé díry jsou masivní kompaktní objekty s tak silnou gravitací, že z nich nedokáže uniknout ani světlo. To ale neznamená, že jsou všechny stejné. Vědci rozlišují tři (až pět) základních kategorií černých děr, které se od sebe liší svou hmotností i vznikem:
Černá díra Cygnus X-1
Cygnus X-1 je jeden z nejintenzivnějších zdrojů rentgenového záření na obloze a první známá černá díra. Poprvé byl objekt pozorován už v roce 1964 a postupně byl mezi vědci přijat jako černá díra. Jedná se o binární systém, ve kterém se nachází malý, masivní kompaktní objekt a zářivá hvězda. Gravitace černé díry ze sousední hvězdy vysává materiál z jejích svrchních vrstev, což umožňuje přímá pozorování tohoto páru.Nová pozorování
Nová měření paralaxy tohoto systému ukazují, že Cygnus X-1 se nachází asi 7 200 světelných let daleko (původně se uvažovalo 6 tisíc světelných let). Větší vzdálenost zároveň znamená, že sousední modrá hvězda je zářivější a tedy i masivnější. A nakonec díky známé době vzájemného oběhu obou těles dokáží vědci odvodit i hmotnost černé díry, která jinak pozorovatelná není. Černá díra tak má podle nových odhadů kolem 21 a sousední hvězda kolem 40 hmotností Slunce. Z nových dat také vyplývá rotace černé díry: podle studie publikované v magazínu Science se rychlost rotace blíží rychlosti světla.