Astronomové z University of Hawai oznámili detekci Jarkovského efektu u planetky Apophis, která se v následujících 100 letech 3x nebezpečně přiblíží naší planetě. Při tomto efektu dochází ke změně trajektorie planetek v důsledku vyzařování tepla z povrchu. Roste tak nejistota oběžné dráhy planetky a nelze s jistotou vyloučit, že se v roce 2069 nesrazí se Zemí.
Planetka Apophis obíhá Slunce na oběžné dráze, která kříží oběžnou dráhu naší planety. Podle odhadů má planetka protáhlý tvar s asi 370 metry na délku. Největší přiblížení planetky Apophis k Zemi nastane v dubnu 2029, kdy se bude nacházet pouhých 32 tisíc km od naší planety. To je blíž než některé geostacionární družice. Srážka se Zemí je ale podle vědců vyloučená.
Jarkovského efekt
Jarkovského efekt (Yarkovski acceleration) pojmenovaný po rusém fyzikovi Ivanu Osipovičovi Jarkovskim popisuje změnu dráhy planetky způsobenou vyzařováním tepla na její noční straně. V důsledku vyzařování fotonů dochází ke zrychlení, nebo zpomalení planetky a tedy ke změně její oběžné dráhy. Planetka Apophis se díky Jarkovského efektu odchyluje od čistě gravitační oběžné dráhy o 170 metrů ročně. To by nemělo nijak zvyšovat riziko kolize při jejím přiblížení v letech 2029 a 2036. Zvyšuje to nicméně nejistotu ohledně přiblížení v roce 2068. Lze však předpokládat, že do té doby už bude nebezpečí dobře prozkoumáno.