Historická data ukazují kolísání světelného půlměsíce kolem stínu černé díry v blízké galaxii
29. 09. 2020
V roce 2019 ukázali vědci pracující s Event Horizon Teleskopem první snímek bezprostředního okolí černé díry. Jejich cílem byla supermasivní černá díra v jádru galaxie M87. Nyní vědci analyzovali historická data z let 2009-2013, aby zjistili, jak se objekt choval v minulých letech.
Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope EHT není klasickým teleskopem, ale kolaborace, ve které jsou propojeny teleskopy z celého světa. Pole radioteleskopů EHT se skládá z teleskopů ALMA a APEX v jižní Americe, SPT na jižním pólu, SMT v Arizoně, JCMT a SMA na Havaji, LMT v Mexiku a IRAM ve Španělsku.
Analýza historických dat ukázala, že světlo kolem stínu černé díry (černá kruhová oblast uprostřed snímku) dlouhodobě vytváří tvar půlměsíce. Zároveň je také vidět proměnlivost a kolísání tohoto tvaru v průběhu času.
Toto světlo obklopující černou díru pochází z horké plazmy, která kolem černé díry rotuje. Černá oblast je projevem horizontu události, tedy hranice zpoza které není možné uniknout gravitaci černé díry.
Teleskop, který letos poprvé vyfotil černou díru, se chystá na první video černé díry
6. 10. 2019 Oranžovo-černý snímek černé díry letos na jaře obletěl celou planetu a nadchnul nespočet lidí. K jeho pořízení bylo potřeba propojit výkonné teleskopy po celém světě do jednoho zařízení nazvaného Event Horizon Telescope. Pro další krok, pořízení pohyblivého videa, to však nestačí - vědci potřebují ještě větší počet propojených teleskopů. A právě na to získali nové finance od americké National Science Foundation (NSF).
Event Horizont Telescope je bezprecedentní projekt, který propojil osm observatoří z celé planety do jednoho obřího teleskopu. Devátý se přidal v roce 2018 a do dnešního dne bylo rozhodnuto o zapojení dvou dalších zařízení v roce 2020. Nově přislíbených 12,7 milionů dolarů z NSF umožní jejich počet dál rozšířit.
Tým vědců chce finance použít konkrétně na:
- začlenění Owens Valley Radio Observatory v Kalifornii
- vylepšení Large Millimeter Telescope Alfonso Serrano v Mexiku
- vyhodnocení možnosti zapojení dalších existujících zařízení do projektu
- zvážení výstavby dedikovaných nových teleskopů
- vylepšení algoritmů, které zpracovávají posbíraná data
To vše nicméně bude vyžadovat ještě více financí a také spoustu práce a času. Pozorování s novým EHT teleskopem tak zřejmě začnou až po roce 2025.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích