U nejbližšího známého kvazaru v jádru galaxie Markarian 231 byla nalezena přítomnost molekulárního kyslíku. Tento nález vědcům přibližuje složení prostředí jader galaxií, ve kterých se nachází aktivní supermasivní černá díra. Jde navíc o první detekci molekulárního kyslíky mimo naši galaxii.
Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat. Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.
Galaxie Markarian 231 (Mrk 231, UGC 8058) se nachází ve vzdálenosti 581 milionů světelných let. 32 000 světelných let od středu této galaxie vědci identifikovali oblak, ve kterém se kromě dříve identifikovaného oxidu uhelnatého nachází také molekuly kyslíku (O2). Tento mrak se pohybuje stejnou rychlostí i směrem jako proud materiálu vycházející od jádra galaxie. U blízkých objektů je toto měření komplikované, kvůli přítomnosti kyslíku v zemské atmosféře. U vzdálených objektů je to snazší, protože světlo od nich má díky rozpínání vesmíru nataženou frekvenci (posunutou do červené barvy).